Sei sulla pagina 1di 15

)(13

Reinforced Concrete

Third Civil Year

Flat slab with drop panel

3rd Civil year Reinforced Concrete - Notes No (13)

Flat slab with drop panel


For the shown floor plan given that:
- fcu= 300 kg/cm2

- fy= 4000 kg/cm2

- Live load = 800 kg/m2

-Covering = 150 kg/m2

- walls= 150 kg/m2


- Column dimensions (30*60)cm
-no of stories =4
-story height = 3.0m
Required to:
(a) Make complete design of the reinforced concrete flat
slab in both directions and draw
reinforcement
details?
(b) Check punching shear for interior column (C1) and
exterior column (C2).
(C) Design the column (C1) and draw its details of
reinforcement to scale 1 :10.

page No(- 1 -)

3rd Civil year Reinforced Concrete - Notes No (13)

page No(- 2 -)

3rd Civil year Reinforced Concrete - Notes No (13)

Solution
1- slab theicknes (ts)

-1

- ts =

flat slab with drop panel

=20.84 cm take ts = 22.0cm

-Dimension of drop panel:


-take

td =ts/2= 22/2=11.0cm
l1=7.50 m

for slab :
-take

&

l2=6.0 m

ld= l2/2 = 6.0/2 =3.0m

2- laods (wsu):
-Wdl = ts*rc +(

-2

)*rc () + covering + walls

Wdl = 0.22 * 2.50 +(

. . .
.

)*2.50 + 0.15 +0.15

= 0.90 t/m 2
-Wll = 800 kg/m2 = 0.80 t/m2 . (given)
- ultimate slab loads :

> 0.75

Wsu = (1.40 wdl + 1.60 wll ) = 1.40 *0.90 +1.60 *0.80


= 2.54 t/m 2 .

page No(- 3 -)

3rd Civil year Reinforced Concrete - Notes No (13)

3- Width of column strip & field strip:


l1= 7.5m ( & ) l2= 6.0m ()
-width of column strip (C.s) =
-width of field strip (F.s) :

=3.0 m

-in(X) direction =l2-

=6. 0 -

=3.0 m

-in (y) direction =l1-

=7.5 -

=4.5 m

page No(- 4 -)

3rd Civil year Reinforced Concrete - Notes No (13)

4-total bending moment in (X & y) direction:


-in(X) direction

Mx=

(lx- D)2

D=b =0.30m
Mx=

for slab without column head

(6.0 - *0.30)2 =80.10 t.m

-in(y) direction
M y=

(ly- D)2 =

(7.50 - *0.30)2 =101.52 t.m

5-distribution of total moment between column and field strip:

: (6-48)
for slab without marginal beam: -in(X) direction : Mx=80.10 t.m

page No(- 5 -)

3rd Civil year Reinforced Concrete - Notes No (13)

-in(y) direction : My=101.52 t.m

-Mc=

* l

where: lc :
Mc=

&

l :

* 6.0 = 30.48 t.m


:

(Mc)c.s =0.75 *Mc = 0.75 *30.48 =22.86 t.m


(Mc)f.s =0.25 *Mc = 0.25 *30.48 =7.62 t.m

page No(- 6 -)

3rd Civil year Reinforced Concrete - Notes No (13)

6-Design critical sections in (X & y) direction:


:
Section (1):
Mu=50.76 t.m at support
:
+ =
t = ts+td=22+11=33cm
1- d = C1

....(1)

& d = t - cover (2.0 cm)

d = 33.0 - 2.0 = 31 cm

B (width of column strip)=300cm


C1 .....1
.

31 = C1

get C1 = 4.13

from table (shaker 401) using C1 = 4.13 get


2- As =

j = 0.808

= 50.66 cm2 / strip (3.0 m) .

As / m = As /3.0=50.66 /3.0=16.89 cm2 / m


Take As = 7 18 / m .

page No(- 7 -)

)3rd Civil year Reinforced Concrete - Notes No (13

)-Section (2
Mu=30.46 t.m at mid span
: : =
t = ts=22cm
)....(1

1- d = C1

& d = 22 - 2.0 =20cm


B (width of column strip)=300cm
.....1 C1
^

get C1 = 3.44
j = 0.777

20 = C1

from table (shaker 401) using C1 = 3.44 get

= 49.0 cm2 / strip (3.0 m) .

= 2- As

As / m = As /3.0=49.0 /3.0=16.34 cm2 / m


Take As = 7 18 / m .
:
-1 )(t=33cm
-2
).(t=22cm
)page No(- 8 -

3rd Civil year Reinforced Concrete - Notes No (13)

(Mu=40.05 t.m) :(x) : 1


Ex: Mu = 50.76 t.m
use As= 16.89 cm2 / m
Mu = 40.05t.m
need As=?? cm2 / m
As=16.89 *40.05/50.76 =13.33 cm2/m =7 16 / m
(Mu=24.03 t.m) :(x) : 2
Ex: Mu = 30.46 t.m
use As= 16.34 cm2 / m
Mu = 24.03t.m
need As=?? cm2 / m
As=16.34 *24.03t /30.46 =12.89 cm2/m =7 16 / m
(y) Direction

(X) Direction

page No(- 9 -)

3rd Civil year Reinforced Concrete - Notes No (13)

7-Draw reinforcement details in (X & y) direction:

page No(- 10 -)

3rd Civil year Reinforced Concrete - Notes No (13)

page No(- 11 -)

3rd Civil year Reinforced Concrete - Notes No (13)

2-Check punching shear stresses:


( d/2) - : :
. ( d/2)
Column (C1): interior column:

page No(- 12 -)

3rd Civil year Reinforced Concrete - Notes No (13)

Section (1-1)
-d=t-2.0=33.0-2.0=31.0cm
-lx=t+d=0.60+0.31=0.91m
-ly=b+d=0.30+0.31=0.61m
- = 1.15

internal column

-Qu=wsu*(l1*l2 -lx*ly)=2.54(7.50*6.0 - 0.91*0.61)=112.89 t

-bo = 2(lx+ly)=2(0.91 +0.61)=3.04m =304.0cm


-qu =

- qcup=

=1.15 *
=

.
.

=12.32 kg/cm2

=14.14 kg/cm2

qu < qcup Safe

-Section (2-2)
-d=t-2.0=22.0-2.0=20.0cm
-lx= ly = ld+d=3.0+0.20=3.20m
-Qu=wsu*(l1*l2 -lx*ly) =2.54(7.50*6.0 - 3.20*3.20)=88.29 t

-bo = 2(lx+ly) =2(3.20+3.20)=12.80m =1280 cm


-qu =

=1.15 *

=3.96 kg/cm2

qu < qcup Safe

page No(- 13 -)

3rd Civil year Reinforced Concrete - Notes No (13)

3- Design of column
Column (C1):
-No of story =4
- story height =3.0m
-Column section (30*60)cm
pu=(wsu*Area +Column weight) *No. of stories.
-Column weight =1.40(b*t*h*rc)
=1.40 *0.30*0.60*3.0*2.5=1.89 t
Internal column:
pu =(2.54*7.0*6.0 +1.89) *4 =428 ton
Moment transfer from slab to column (C1):
-in(X) direction : (internal col.):
Mc=0.50 *M-ve Col. strip in (x) direction
Mc= 0.50 *40.05 * 0.50 ( =) 10.0 t.m
-in(y) direction : (internal col.):
Mc=0.50 *M-ve Col. strip in (y) direction
=0.50 *50.76 * 0.50 (=) 12.69 t.m
Design column on:
pu=428 ton & Mx=12.69 t.m

& My=10.0 t.m


:

1-Check column buckling.


2-get final moment.
3-Design section.
page No(- 14 -)