Sei sulla pagina 1di 8

Prof.

Radu Dan-Marian

PROIECT DIDACTIC
Profesor: Radu Dan-Marian
Data : 15.11.2013
Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Al. I. Cuza - Vaslui
Clasa : a VII-a
Disciplina : Religie Ortodox
Aria curricular: Om-Societate
Unitate de nvare: Iisus Hristos-nvtor i Mntuitor
Subiectul leciei :Atotputernicia Lui Dumnezeu - nvierea lui Lazr
Tipul leciei: mixt
Scopul leciei : consolidarea comportamentului moral-religios prin stimularea practicrii virtuii
cretine
Obiective operaionale:
La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:
O1- s rezume textul n care este prezentat minunea nvierii lui lazr;
O2 s identifice atributele divine dovedite de Mntuitorul n svrirea acestei minuni;
O3 s formuleze nvturi spirituale, desprinse din aceast minune;
O4 s explice partea a doua a titlului leciei;
O5 s identifice soluii de ajutorare a unor prieteni aflai in diferite situaii.
Strategia didactic
1. Metode i procedee: conversaia, explicaia, lectura, exerciiul, problematizarea,
argumentarea, expunerea, povestirea, demonstraia cu substitute.
2. Mijloace de nvmnt: Sfnta Scriptur , harta Palestina Noului Testament, fia de lucru,
icoana nvierea lui Lazr.
3. Forme de organizare a activittii elevilor: activitatea frontal, activitate individual i
activitate pe grupe.
Resurse:
1. Oficiale :
Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a VIII a;
Planificarea calendaristic orientativ, clasa a VIII a
2. Temporale:
numr de lecii: 1
durata: 50
3. Bibliografice:
1. *** Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misune al BOR,
Buc., 1988
2. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom,Iai, 1998;
3. Papacosta, Serafim, Minunile Domnului, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2001.
4. ebu, Pr.Prof. Univ. Dr Sebastian, Opri , Dorin, Opri , Monica, Metodica
predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000.

1
coala Gimnazial Al. I. Cuza - Vaslui

Prof. Radu Dan-Marian

Scenariul didactic
1.Momentul organizatoric : (1)
Salutul
Rugciunea
Notarea absenelor
Pregtirea pentru nceperea orei
2. Verificarea cunotinelor : ( 7)
Se verific lecia: nvierea fiicei lui Iair datoria de a pstra i transmite dreapta credin.
Se cere elevilor s rspund urmtoarelor cerine:
- Povestii minunea invierii fiicei lui Iair.
- Precizai atributele divine dovedite de Mtuitorul prin aceast minune.
- Formulai nvturi morale, pornind de la aceast minune.
- Argumentai importana credinei n viaa bunului cretin.
- Explicai partea a doua a titlului leciei.
3. Pregtirea elevilor pentru receptarea noilor cunotine: (2)
Se cere elevilor s precizeze ce alte nvieri din mori a svrit Mntuitorul.
Precizare:
Pe lng aspectul supranatural , minunile Mntuitorului ne ofer modele de comportament pe
care credincioii trebuie s le urmeze.
4. Anunarea titlului i a obiectivelor leciei : ( 1)
nvierea lui Lazr rodul iubirii lui Hristos pentru prietenii Si.
Se precizeaz obiectivele leciei.
5. Comunicarea/ nsusirea noilor cunotine : (20)
Se indic i se citete textul scripturistic n care este prezentat aceast minune ( Ioan 11, 1-45).
Observaie:
Se explic cuvintele necunoscute elevilor.
Se cere elevilor s precizeze i s localizeze pe harta Palestina Noului Testament locul unde s-a
petrecut minunea nvierii lui Lazr.
Precizare:
Betania, un sat mic n apropierea Ierusalimului era popasul obinuit al Domnului, cnd mergea n
Ierusalim. Acest sat s-a fcut vestit ca satul Mariei i al Martei, aa cum Betsaida era patria lui
Petru i Andrei.
2
coala Gimnazial Al. I. Cuza - Vaslui

Prof. Radu Dan-Marian

Se adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri:


- Cine particip la aciunea prezentat n textul citit?
R: Mntuitorul, Maria, Marta
Precizare:
Cele dou surori i casa lor cea primitoare, n care adesea odihniser pe Domnul, erau foarte
cunoscute primilor cretin, crora le sunt adresate Sfintele Evanghelii. Cu mult nainte ca Ioan s
fi scris Evanghelia sa, Sf. Luca ne informeaz despre faptul c aceste surori primeau pe Domnul
n casa lor ( Lc. 10, 38-42)
Marta i Maria aveau un frate, Lazr. Dragostea lui Hristos insufleise i sfinise dragostea
frailor.
- Ce necaz se abate asupra acestei familii?
R: mbolnvirea lui Lazr.
- Cui cer ajutorul cele dou surori?
R: prietenului lor., Iisus
-Citii versetul care conine anunul trimis lui Hristos!
R:Deci au trimis surorile la El zicnd: Doamne, iat cel pe care l iubeti este bolnav.
- Credei c acest anun a fost sufficient de convingtor, pentru ca Iisus s vin la
prietenul Su?
Precizare:
Cele dou surori socotesc de datoria lor s-L informeze pe Domnul, n mod simplu, evitn cu
grij s indice ce at trebui s fac.
Acest anun este i cel mai bun exemplu de rugciune, ntruct prietenul ctre care se adreseaz
este Hristos. Noi am primit, desigur, dreptul s-i prezentm domnului nevoile, greutile i
chinurile noastre, darn u suntem ndreptii s exprimm vreo pretenie asupra celor ce trebuie
sa fac.
- Care a fost rspunsul lui Iisus la anunul celor dou surori?
R: Aceast moarte nu este spre moarte, ci pentru slava lui Dumnezeu, ca prin ea Fiul lui
Dumnezeu, s Se slveasc .
- Ce afirm, de fapt Iisus prin aceste cuvinte?
R:principalul scop al bolii i al morii lui Lazr era slava lui Dumnezeu. Moartea lui
Lazr a fost trimis i ca s se slveasc Fiul lui Dumnezeu prin ea.
- Ce face Iisus atunci cnd afl c prietenul Lui, Lazr, este bolnav?
R:Cnd a auzit c este bolnav, atunci a rmas dou zile n locul n care era. ( Ioan 11, 6)
- Citii versetul corespunztor!
- Credei c este firesc comportamentul Mntuitorului, dac inem seama i de versetul
5, n care se spune c iubea , Iisus pe Marta i pe sora ei i pe Lazr?
- Nu pare paradoxal relatarea Sfntului Evanghelist Ioan? Argumentai rspunsul.
Precizare:
Ceea ce ne spune Sf. Evanghelist Ioan este paradoxal pentru modul de gndire i de iubire pa
care-l avem noi. ns este conform cu felul nelept, n care vede Dumnezeu toate.
Iisus iubea pe Marta i pe Maria i de aceea a amnta venirea Sa n Betania, pentru ca ele s
simt bucuria nespus, pe care au i avut-o cnd a nviat pe Lazr, mort de patru zile.
- Cum se explic atitudinea Apostolilor atunci cnd au aflat c Iisus s-a hotrt s plece
n Betania? Citii versetele 8,16.

3
coala Gimnazial Al. I. Cuza - Vaslui

Prof. Radu Dan-Marian

Precizare:
Apostolii i manifest, pe de oparte o team vie,justificat pentru c mai naint cu dou luni
iudeii au ncercat s-L lapideze pe Domnul. Aceast team era inspirat de dragostea lor fa de
Iisus.
Pe de alt parte, prin atitudinea lor ucenicii dovedesc c nu au nteles nc deplin nici
nsemntatea datoriei, nici jertfa dragostei.
- Dup ce Domnul i-a pregtit pe ucenicii Si pentru cltoria primejdioas n Iudeea,
artndu-le c datoria este o chemare a lui Dumnezeu, i informeazdespre moartea
lui Lazr. Citii acest verset!
- De ce credei c Iisus l numeste pe Lazr prietenul nostru i nu prietenul Meu?
Precizare:
Prin aceste cuvinte se arat importana prieteniei cu Hristos. Cel care are prieten pe Hristos, are
prieteni sinceri i pe toi ceilali prieteni ai lui Hristos, ngeri i oameni. Prietenia aceasta nobil
impune i datorii, de aceea ucenicii lui Hristos trebuie s fie foarte ndrznei i s ajute familia
prietenului lor Lazr; fiindc n necazuri i primejdii se dovedete prietenia.
- De ce credei c Iisus l consider pe Lazr prietenul nostrum, dei acela era mort
i ngropat?
Precizarea:
Prin aceste cuvinte se arat cprecum moartea nu poate s ne despart de dragostea lui Hristos,
tot aa nu poate s ne despart n nici un fel de alt dragoste n Hrisos. Mntuitorul ne
ncredineaz c Lazr triete acolo, doincolo de mormnt, iar prietenia i dragostea rmn si
dup moarte.
- De ce Mntuitorul consider c moartea este un somn?
Precizare:
Moartea este considerat somn, pentru c ea nchide ochii notrii pentru lumea aceasta i-I
deschide pentru lumea cealalt, cea fericit i venic. Dovada acestora a fost nvierea lui
Hristos.
- Dup ce Mntuitorul i anun pe ucenici c Lazr a murit, El i exprim bucuria c
n-a fost acolo. Cum explicai acest lucru? Citii versetele 14 i 15.
Precizare:
Domnul se bucur nu pentru moartea lui Lazr, ci pentru urmrile care decurg din moartea lui
pentru ucenici.
- Pregtindu-i ucenicii pentru cltorie, Iisus merge n Betania. Care era atmosfera din
familia ndoliat?
R: n casa ndoliat veniser muli iudei s consoleze pe surorile adncite n mare jale. (vs
19)
Precizare:
Ajungnd n Betania, Iisus nu s-a grbit s fac minunea, aa cum procedase la nvierea fiicei lui
Iair si a fiului vduvei, ci a discutat cu fiecare dintre cele dou surori indoliate.
- Cum explicai aceast a doua amnare a minunii?
Precizare:
4
coala Gimnazial Al. I. Cuza - Vaslui

Prof. Radu Dan-Marian

Mntuitorul trebuia s ntreasc credina , att a persoanelor din vremea Sa, ct i a noastr, a
cretinilor de acum, in adevrurile mari si slvite ale nverii morilor.
- Citii versetele n care sunt redate convorbirile lui Iisus cu cele dou surori.
Un elev citeste versetele 21-33
- Ce ce cuvinte l ntmpin pe Mntuitorul cele dou surori?
R: Doamne, dac ai fi fost aici nun e-ar fi murit fratele.
- Ce dovedesc aceste cuvinte?
R:surorile si spuneau frecvent una alteia aceste cuvinte i aceasta era dorina lor: numai
nvtorul s fie acolo, i el ear fi scpat de furtuna necazului.
- Prin atitudinea celor dou surori la ntlnirea cu Mntuitorul ni se prezint dou
caractere diferite. Identificai vteva trsturi de character ale Martei i ale Mariei i
ncercai s argumentai comportamentul Mntuitorului n cele dou situaii.
Marta dovedete:
- prezen de spirit;
- curaj n suferin;
- o credin mai nobil.

Maria dovedete:
- dragoste
- sensibilitate
lips desnge rece

Precizare:
Domnul Iisus, Cel ce cunoate profound inima omeneasc, adreseaz Martei cuvinte de
nvatur, ca s lumineze i mai mult credina ei. Ctre Maria, care era mistuit de durere i nu
avea dispoziia sufleteasc potrivit, ca s aud o nvatura mai nalt, se adreseaz cu mai
multe dovezi de comptimire, pentru a da mai mult cura dragostei ei.
- Cum i-a exprimat iisus comptimirea fa de cei ndurerai? Citii versetul
corespunztor.
un elev citete versetul 33.
Precizare:
Dei iisus ar fi putut s guste dinainte bucuria nvierii, totui El ia parte la suferin a Mariei,
care este prabuit la picioarele Sale. El plnge mpreun cu cei ce se bucur.
- Ce fire a Mntuitorului este pus in eviden prin versetul 35 : i a lcrimat Iisus?
R;..firea omeneasc
- Cum au reacionat iudeii cnd au vzut c Iisus a lcrimat?
R:Unii s-au mirat de marea dragoste a lui Iisus fa de Lazr , ( vs.36), iar al ii L-au judecat,
pentru c l-a lsat pe Lazr s moar ( vs.37)
Precizare:
Mntuitorul, Cel ce adesea dduse pe fa gndurile cele mai luntrice ale iudeilor, cunotea
comentariile acesta pe care ei le fceau ntre ei. De aceea Iisus , suspinnd, iarsi n Sine , a
mers la mormnt.
- Prezentai ntmplrile care au avut loc la mormnt, innd seama de textul
scripturistic.
Un elev prezint ntmplrile care au avut loc la mormntul n care se afla Lazr.
- De ce Mntuitorul nu S-a floodlit de puterea Sa fctoare de minuni pentru a da piatra
aflat la ua mormntului?
5
coala Gimnazial Al. I. Cuza - Vaslui

Prof. Radu Dan-Marian

Precizare:
Mntuitorul cere i ateapt totdeauna ca noi s facem tot ce depinde de puterile noastre, pentru
ca restul s mplineasc El , n chip minunat. acelai timp, piatra trebuia s fie dat la o parte ca
minunea s fie pe deplinconvingtoare i s nu rmn nici o ndoial n privin a ei, ca si
vrjmaii Domnului, care erau de fa, s fie martori ai minunii.
- n faa mormntului fratelui su, Marta trece printr-un moment greu. Cum reuete
Marta s depeasc acel moment?
R: Cu ajutorul Mntuitorului care i reamintete c dac va crede, va vedea slava lui Dumnezeu.
- De ce face Mntuitorul o rugciune de mulumire nainte de a fi svrit minunea i
afirm c tia c ntotdeauna Tatl l ascult?
R: ..pe de o parte pentru a ne nva i pe noi s mulumim i, pe alt parte, pentru a da o
dovad sigur c Dumnezeu l ascult, fiind de o fiin cu El.
Precizare:
Se prezint astfel un nou mod prin care Hristos ii cheam pe iudei la mntuire.
- Citii versetul in care Evanghelistul istorisete minunea cea mare!
R:i zicnd acestea., a strigat cu glas mare: Lazre, vino afar!
- Ce descoperim n aceste cuvinte?
R:concizie, simplitate, dar i putere.
Precizare:
Aceast propoziie foarte concis, dar mreaa, ne arat supunerea necondiionat ctre Hristos a
lumii celei nevzute.
Chemndu-l pe mort pe nume, Mntuitorul ne dovedete c morii nu pier, triesc n alt parte o
via personal i contient.
Se prezint icoana nvierii lui Lazr i se cere elevilor s identifice persoanele reprezentate in
icoan.
- Ce effect a avut minunea asupra martorilor oculari?
R:Deci muli din iudeii care veniser la Maria i care vzuser ce a fcut Iisus au crezut n El
(vs.45).
Iar unii dintre ei s-au dus la farisei i le-au spus cele ce fcuse Iisus (vs.46).
- Ce fire i-a manifestat Hristos n momentul nverii lui Lazr?
R:firea dumnezeiasc.
Concluzie:
Din textul scripturistic discutat reiese faptul c Iisus Hristos este Om adevrat i Dumnezeu
adevrat.
6. Fixarea i sistematzarea cunotinelor: (10)
Se cere elevilor s formuleze ideile principale ale textului citit i se noteaz pe tabl.
1. Boala lui Lazr i atitudinea lui Iisus
2. Pregtirea ucenicilor de ctre isus pentru clatorie.
3. Convorbirea lui Iisus cu Marta i Maria
4. Minunea nvierii lui Lazr
Se cere elevilor s rezume oral textul citit.
Se adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri:
6
coala Gimnazial Al. I. Cuza - Vaslui

Prof. Radu Dan-Marian

- Ce attribute divine ale lui iisus sunt manifestate cu prilejul svririi acestei minuni?
R:dragostea, atotputernicia
- Ce nvturi spirituale se pot desprinde din aceasta minune?
1. Hristos este modelul prietenului adevrat.
2. Dragostea rmne i dupa moarte.
3. Prietenia se dovedete n necazuri
4. Cel care are prieten pe Hristos are totul.
5. n msura n care avem o credin vie n Hristos, n aceeai masur vom fi vii n
venicie.
- Explicai partea a doua a titlului leciei.
6. Asocierea, generalizarea i aplicarea ( 6)
Se cere elevilor s dea exemple de prietenii celebre.
Observaie:
n funcie de rspunsurile elevilor, profesorul poate prezentaca exemplu prietenia dintre Sf.
Vasile cel Mare i Sf. Grigorie de Nazianz.
Precizare:
Fiecare cretin trebuie s se strduiasc s devin prietenul lui Hristos.
Se cere elevilor s precizeze cum, ar putea ei s demonstreze c sunt prietenii lui Hristos.
Observaie:
Se recomand elevilor s ina seama de citatul Ioan 15,14: Voi suntei prietenii Mei, dac face i
ceea ce v poruncesc.
Se mpart elevii I trei echipe, prin tragere la sori.
Se prezint sarcinile de lucru:
1. Fiecare echip si allege un lider care va prezenta soluii de ajutorare a unui prieten
aflat n una dintre situaiile:
A. este bolnav
B. este lene
C. este srac.
2.Fiecare echip i allege un lider care va prezentaq soluiile gsite de ntreaga echip, prin
consultarea membrilor intre ei.
3. Timp de lucru : 1
Observaie:
n funcie de timpul disponibil, se recomand ca fiecare membru al echipei s-i noteze soluiile
pe o foaie iar, apoi liderul s le centralizeze, pentru a le putea prezenta mai uor.
Se discut soluiile propuse de fiecare echipa. Soluiile propuse de fiecare echipa pot fi
completate i de celelalte echipe.
8.Aprecierea activitii elevilor: ( 1)
Se fac aprecieri generale , privind att pregtirea elevilor pentru lecie, ct i implicarea lor n
predarea noilor cunotine.
7
coala Gimnazial Al. I. Cuza - Vaslui

Prof. Radu Dan-Marian

Se noteaz elevii.
9. Precizarea i explicarea temei pentru acas : ( 1)
Se anun i se explic tema pentru acas:
- Redacteaz un eseu , de 1-2 pagini, avnd titlul : Prietenul la nevoie se cunoate.
10. ncheierea activitii : (1)
Rugciunea
Salutul
Fia de lucru
A.
Domnul nostrum iisus Hristos l-a ajutat pe prietenul Su Lazr, nviindu-L
Cum ai putea s-l ajui tu pe prietenul tu care este bolnav.
B.
Domnul nostru Iisus Hristos l-a ajutat pe prietenul Su Lazr, nviindu-L
Cum ai putea s-l ajui tu pe prietenul tu care este lene.
C.
Domnul nostru Iisus Hristos l-a ajutat pe prietenul Su Lazr, nviindu-L
Cum ai putea s-l ajui tu pe prietenul tu care este srac.

8
coala Gimnazial Al. I. Cuza - Vaslui

Potrebbero piacerti anche