Sei sulla pagina 1di 2

PROIECT DIDACTIC

Grupa: Mijlocie
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Mijloc de realizare: Povestirea educatoarei
Tema activitatii:,,Ciubotelele ogarului - de Calin Gruia
Scopul: - Formarea deprinderii copiilor de a asculta o poveste in grup;
- Cunoasterea unor insusiri si calitati morale: sinceritate, siretenie, lacomie, frica,
istetime, curaj.
Obiective operationale:
O1- sa asculte cu atentie continutul povestii;
O2- sa reproduca fragmente din poveste, folosindu-se de imagini, cu ajutorul intrebarilor
puse de educatoare;
O3- sa-si imbogateasca vocabularul cu unele cuvinte: iarmaroc, ciubotele, galbeni, zabun,
lavita;
O4- sa stabileasca pe baza comportamentului personajelor trasaturi dominante ale
acestora;
O5- sa diferentieze personajele pozitive de cele negative.
Strategia didactica:
Metode si procedee: conversatia, expunerea, povestirea, explicatia, exercitiul.
Material didactic: imagini din poveste, siluete ale personajelor intalnite in text, fise.
Durata: 20-25 minute
Evenimentul Continutul stiintific
didactic
Organizarea
- aerisirea salii de grupa;
activitatii
- aranjarea scaunelelor in forma de clasa;
- pregatirea materialului didactic.
Captarea atentiei Educatoarea trezeste interesul copiilor
pentru activitate prin prezentarea unui
fragment
din
povestea
,,Coliba
iepurasului: -Ham, ham, ham!Nu mai
plange iepurasule, ca voi scoate eu
vulpea din coliba ta!
Reactualizarea
- Despre ce animal este vorba?
cunostintelor
- Cum era cainele din aceasta poveste?
- Dar iepurasul?
Anuntarea temei Astazi am sa va spun o poveste in care
Enuntarea
este vorba despre un iepuras pacalit de
obiectivelor
un
caine.
Povestea
se
numeste:,,Ciubotelele ogarului.
Prezentarea
Se
expune
continutul
povestii,
noului continut
folosindu-se inflexiunea vocii, mimica si
gestica corespunzatoare.
Povestea este expusa dupa urmatorul
plan:

Strategia
didactica

Evaluare

Expunerea

Observarea
comportamentului
copiilor

Conversatia

Evaluare

Explicatia

Observarea
comportamentului
copiilor

Evaluarea
performantei

Incheierea
activitatii

1. Plecarea iepurasului catre iarmaroc


pentru a-si cumpara incaltari;
2. Intalnirea iepurasului cu ogarul;
3. Oprirea celor doi drumeti la han;
4. Servitul mesei;
5. Pacalirea iepurasului - acesta fiind
obligat sa plateasca masa ogarului;
6. Dreptatea pe care si-a facut-o
iepurasul.
Fixarea continutului se va face prin
prezentarea imaginilor din poveste prin
intermediul intrebarilor:
- De ce a plecat iepurele spre iarmaroc?
- Cati bani avea la el?
- Cu cine se intalneste iepurele in
padure?
- Unde s-au oprit cei doi drumeti?
- Ce se intampla la hanul ursului?
- Cum si-a facut iepurele dreptate?
- Ce credeti il va prinde vreodata ogarul
pe iepure?
- Cum ati fi procedat voi daca erati in
locul iepurelui?
Copiii vor alege siluetele personajelor
din poveste si vor spune care sunt
insusirile si trasaturile de caracter ale
fiecaruia;
Vor rezolva fisa cu sarcina:,,Incercuieste
personajul cu care vrei sa te asemeni!
Se fac aprecieri asupra felului cum au
raspuns la activitate.
Se va da copiilor posibilitatea sa
priveasca in voie ilustratiile si sa
comenteze textul in mod independent.
Copiii sunt lasati sa se joace cu siluetele
personajelor din poveste.

Conversatia
Explicatia
Exercitiul

Aprecieri pozitive
asupra
raspunsurilor
corecte

Conversatia
exercitiul

Aprecieri pozitive
asupra exprimarii
corecte a copiilor
si a modului cum
au rezolvat fisa.

Conversatia

Aprecieri pozitive

Potrebbero piacerti anche