Sei sulla pagina 1di 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 21.01.2010
UNITATEA DE INVATAMANT: GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.8
EDUCATOARE : SINATOVICI MIRELA
GRUPA : Mijlocie
TEMA ANUALA : Cu ce si cum exprimama ceea ce simtim?
TEMA SAPTAMANII : Patrundem in lumea povestilor
TEMA ZILEI : Scufita rosie
TIPUL ACTIVITATII : Predare- invatare
FORMA DE REALIZARE : Activitate integrata
ALA+ADE(DLC+DOS)+ADP
SCOPUL ACTIVITATII :

Formarea deprinderii de a asculta cu atenie o poveste, de a reine ideile acesteia


i de a demonstra c au neles-o;

Activizarea vocabularului;

Consolidarea deprinderii de a se exprima corect n propoziii formuland intrebari


si raspunsuri;

DURATA: o zi

ACTIVITATI DE INVATARE
ADP
Intalnirea de dimineata : Astazi mi-as dori sa fiu.......
Rutine : igiena toaleta spalatul gustarea
Tranzitii : Bat din palme clap, clap,clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne invartim ne rasucim
Si la activitati noi pornim

ADE DLC - Scufita rosie lectura educatoarei


DOS Casuta bunicii
Cosuletul scufitei - lipire
ALA Arta Coloram imagini din poveste
- Biblioteca Ordonam imaginile in ordinea
desfasurarii actiunii
- Joc de masa Puzzle Scufita Rosie
- Din jumatati intregul
ALA II Podul de piatra joc recreativ

OBIECTIVE OPERATIONALE:

ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES


BIBLIOTECA
ORDONAM IMAGINILE IN ORDINEA DESFASURARII ACTIUNII
O1: Sa citeasca imaginile reprezentand secvente ale povestii;
O2: Sa ordoneze conform desfasurarii actiunii imaginile date;

ARTA
COLORAM IMAGINI DIN P0VESTE

O1: Sa coloreze corespunzator imagini din poveste;


O2: Sa-si pastreze pozitia corecta la masa de lucru.

JOC DE MASA
DIN JUMATATE-INTREG
O1: Sa identifice cele doua parti ale imaginii;
O2: sa reconstituie imaginea;
PUZLLE
O1: Sa reconstituie imaginea din piesele date;

ACTIVITATEA DE GRUP
PODUL DE PIATRA
O1: Sa ia parte la jocurile de grup;
O2: Sa respecte regulile jocului si partenerii de joc.

DOMENII EXPERIENTIALE
DLC Educarea limbajului
O1-Sa retina titlul povestii;
O2-Sa urmareasca cu atentie povestea;
O3-Sa participe atat in caliate de ascultator, cat si de vorbitor la activitate;
O4-Sa raspunda corect intrebarilor adresate;
O5-Sa adreseze colegilor intrebari cu privire la continutul textului;
O6-Sa se exprime in propozitii corecte din punct de vedere gramatical;

DOS Activitate practica


O1: Sa denumeasca materialele de lucru;
O2: Sa lipeasca bucati de hartie (materiale din natura) pe o suprafata data, realizand
casuta si cosuletul;
O3: Sa foloseasca in mod corect materialele puse la dispozitie pentru realizarea
temei practice;
O4: Sa creeze lucrari originale prin folosirea tehnicilor de lucru aratate;
O5: Sa analizeze lucrarile realizate pe baza urmatoarelor criterii: originalitate,
acuratete, grad de finalizare.

METODE SI PROCEDEE:
- Expunerea, demonstratia, conversatia, explicatia, exercitiul, explozia stelara,
lucrul in echipa, jocul.

MATERIALE DIDACTICE:
Biblioteca: imagini din poveste, carti cu povestea;
Arta: fise de colorat cu imagini din poveste.
Joc de masa: puzzle, imagini injumatatite.
Educarea limbajului: planse cu povestea,siluete;
Activitatea practica: fise, bucati de hartie autocolanta (materiale din natura), foarfece.

SCENARIUL ACTIVITII
Activitatea zilei va ncepe cu ntlnirea de diminea.
Copiii sunt aezai n semicerc pentru a se vedea mai bine unul pe celalalt. Rostesc
urmtoarele versuri:
Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit
n cerc s ne adunm
Cu toi s ne salutm.
Urmeaza salutul si completarea Calendarului Naturii.
mprtirea cu ceilali activitatea de grup
Schimbul de impresii, copiii vor discuta povestile pe care le cunosc si cele mai
indragite personaje ale acestora.
Noutatea zilei : ,, Astzi vei asculta o noua poveste. Sper sa indragiti la fel de mult
si personajele acesteia.
Captarea atentiei o voi realiza cu ajutorul ghicitorii. Copiii vor asculta povestea, vor
raspunde intrebarilor mele si isi vor adresa intrebari si intre ei, cu privire la continutul
povestii.
Se va trece la activitatea pe sectoare. Acolo copiii vor citi imagini din poveste, le
vor ordona conform desfasurarii actiunii, vor realiza puzzle, vor colora imagini din
povestea Scufita rosie.
La activitatea practica copiii se vor imparti in doua grupe si vor realiza casuta
bunicii si cosuletul Scufitei Rosii din hartie autocolanta si materiale din natura.
Lucrarile vor fi evaluate cu ajutorul copiilor si expuse pe holul gradinitei.
In incheiere va fi organizat jocul Podul de piatra. Vor fi explicate regulile jocului,
se va efectua jocul de proba, apoi jocul se va repeta de cateva ori.
Voi face aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii si voi imparti copiilor
stimulente.

ETAPELE
ACTIVITATII

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE
Resurse
materiale

DLC
1.Momentul
organizatoric

2.Captarea
atentiei

Voi asiguara conditiile necesare unei


bune desfasurari a activitatii.
In cadrul Intalnirii de dimineata
vom realiza: prezenta copiilor,
completarea calendarului naturii,
discutii referitoare la tema abordata
in aceasta saptamana.

Metode si
procedee
Conversatia

Calendarul
Naturii

O voi face cu ajutorul unei ghicitori:

Frontal

Explicatia

Cenusiu cu ochi sticlosi

frontal

Si cu coltii fiorosi

Plic, fisa cu
ghicitoarea

Umbla-n haita prin padure


Si oite-ar vrea sa fure
3. Anuntarea
temei si a
obiectivelor

4. Dirijarea
invatarii

Astazi, veti asculta povestea,,Scufita


Rosie. Va rog sa fiti atenti, sa
retineti continutul povestii pentru a-l
putea reda, pentru a raspunde correct
la intrebari si pentru a invata cuvinte
noi. Dupa aceea vom face si noi
casuta bunicii si cosuletul Scufitei.
Povestea o voi spune copiilor,
folosind imagini concomitent cu
naratiunea Concomitent cu
naratiunea vor avea posibilitatea sa
urmareasca si imagini din poveste.
Ii voi intreba pe copii daca le-a
placut povestea. Voi adresa cateva
intrebari cu privire la continutul
acesteia folosind metoda Explozia
stelara:
Cine?
Ce?
Unde?

Cand?
Cum?

Fiecare copil care va raspunde corect


va aseza o steluta la panou.
Intrebarile sunt urmatoarele:

EVALUARE

Expunerea
Explicatia
Conversatia
Frontala
Conversatia
Planse cu
povestea
Frontal

Participarea
activa la
discutii,
completarea
corecta a
calendarului
naturii.

Stimularea
interesului
pentru
activitati

Cine sunt personajele povestii?


Ce au facut S.R?
Cum erau casuta bunicii?
Cand a venit lupul?
Ce a facut el?
Unde a plecat S.R?
Cum era S.R?

Panou

Conversatia

Cine a salvat-o pe S.R?

Plansa,
stelute

Frontal

Aprecierea
respunsurilor
copiilor

Cum l-a pedepsit vanatorul pe lup?


Voi cere si copiilor sa-si adreseze
intrebari cu privire la continutul
povestii.

5.Obtinerea
performantei

BIBLIOTECA

JOC DE
MASA

ARTA

La acest sector copiii vor citi


imagini din poveste, vor ordona in
conform desfasurarii actiunii
imaginile date.

Carti,
imagini cu
aspecte din
poveste,

Exercitiul;
Frontal;
Explicatia;

Aprecierea
rezolvarii
corecte a
sarcinilor
date;

Aici copiii vor intregi imaginile puse


la dispozitie si vor realiza puzzle.
La acest sector copiii vor colora
corespunzator imagini din poveste.

6.Asigurarea Voi merge alaturi de toti copiii la


retentiei si a
fiecare centru, unde se discuta
transferului de rezultatele obtinute.
cunostinte.

fise de
colorat,
puzzle,
imagini
injumatatite.

Exercitiul
individual;

Aprecierea
respectarii
conturului;

exercitiul
individual si
in grup
Frontal

Aprecieri

TRANZITIE
DOS
1.Momentul
organizatoric

1,2,1,2 la gimnastica cu voi


exercitii de inviorare in aer
liber(pe hol)
Se va organiza spatiul si climatul
educativ intr-un mod optim
desfasurarii activitatii.
Copiii vor intra in mod ordonat in
sala de grupa si se vor imparti in
doua grupe

2.Captarea
atentiei

Se va realiza prin prezentarea


meselor de lucru si intuirea
materialelor. Copiii vor extrage din
cosulet cate o bulina: rosie sau
albastra. In functie de culoarea
bulinei se vor imparti la cele doua
mese de lucru.

Conversatia;
Observatia

Orala
Frontala

Explicatia

3.Anuntarea
temei si a
obiectivelor

Astazi, la activitate practica vom


realiza casuta bunicii si cosuletul
S.R. O grupa va realiza cate o casuta
si cealalta grupa cate un cosulet. La
sfarsitul activitatii va castiga echipa
care va respecta tehnicile de lucru si
va finaliza lucrarea.

Expunerea

4.Dirijarea
invatarii

Sunt explicate copiilor regulile:


-ne purtam frumos cu colegii;
-lucram in liniste;
-contribuim toti la realizarea lucrarii.

Explicatia
Conversatia

Explicarea se demonstrarea
tehnicii de lucru:
Voi explica tehnica de lucru pe care
o vor folosi pentru realizarea
lucrarilor.

foi A4 cu
sablon,
bucati de
hartie
Realizarea lucrarilor de catre copii ,materiale
din natura
Pe parcursul lucrului ii voi
supraveghe pe copii si ii voi indruma
pe cei care cer ajutor.
De asemenea voi avea grija ca in
timpul lucrului copiii sa aiba o
pozitie corespunzatoare si sa lucreze
in grup.
5.Asigurarea Dupa ce fiecare grupa si-a finalizat
retentiei si a
lucrarea, o vor afisa la expozitie si se
transferului de vor face aprecieri tinand cont de

Explicatia
Demonstratia
Exercitiul

Exercitiul

Analiza
produselor

Orala

cunostinte.

urmatoarele criterii:

activitatii
Pe grupe

-respectarea tehnicilor de lucru


-creativitate si originalitate
-colaborarea cu ceilalti colegi
-finalizarea lucrarii
ALA

ALA II: Podul de piatr(joc)


Organizarea jocului:
Reamintirea titlului jocului;
Se aleg doi copii care formeaz
podul de piatra.
Desfurarea jocului:
Explicarea regulilor de joc: copiii se
vor aeza n ir (unul dup altul) i
vor trece pe sub podul de piatr n
timp ce cnt cntecul:
Podul de piatr s-a drmat,
A venit apa i l-a luat,
Vom face altul pe ru n jos,
Altul mai trainic i mai frumos!
Copilul care este prins sub pod la
finalul cntecului trebuie s i
aleag unul dintre cei doi copii care
formeaza podul i se va aeza n
spatele celui ales. Ctig copilul
care a reuit s prind cei mai
muli copii.

Jocul
recreativ

Aplauze

Exercitiul

Executarea jocului de prob;


Desfurarea propriu-zis a jocului :
jocul se execut de mai multe ori; se
urmrete buna desfurare a
jocului, respectarea regulilor i a
corectitudinii.
6.Incheierea
activitatii

Se fac aprecieri referitoare la modul


in care s-a desfasurat activitatea si
asupra copiilor.

Conversatia

Aprecieri
pozitive,
Stimulent

Potrebbero piacerti anche