Qumështi i bletës dhe sëmundjet që shëron

Qumështi i bletës është tonik, energjik, antiseptik (kundra mikrobeve), etj. Ai është mjaft pozitiv për shëndetin dhe shumë i preferuar nga meshkujt. Gjithashtu, përdoret edhe për maska bukurie. Qumështi i bletës që prodhohet nga gjëndrat e bletëve punëtore, shërben për të ushqyer larvat gjatë tre ditëve të para dhe për të ushqyer mbretëreshën. Ky ushqim e mban mbretëreshën në jetë për 8 vjet, shumë interesant ky fakt duke ditur që një bletë e zakonshme, e cila ka lindur nga e njëjta vezë me mbretëreshën jeton vetëm 21 ditë. Qumështi i bletës ka ngjyrë të bardhë në të verdhë, është si krem, ka shije të thartë dhe me pak aromë. Përmbajtja Qumështi i bletës përmban të gjithë aminoacidet esenciale për njeriun. Enzima dhe derivatet e tyre. Sheqer: fruktozë dhe glukozë. Yndyrna 80-90 për qind, por ato janë neutrale dhe nuk i bëjnë dëm organizmit. Minerale: K, Ca, Na, Zn, Fe, Cu dhe Mn. Vitamina: B1, B2, B5, B6, acid folik, vitaminë H. Hormoni: progesteron, estrogjeni, testosteron. Efektet kuruese Ka efekt qetësues dhe çlodhës, ul nivelin e hormoneve tiroidian Ndihmon zhvillimin, rritjen. Stimulon gjëndrat seksuale, ndihmon prodhimin e vezoreve, ndihmon në mbajtjen e shtatzënisë duke rritur nivelin e progesteronit në gjak. Rrit nivelin e testosteronit në gjak duke ndihmuar në problemet e potencës mashkullore. Stimulon gjëndrat mbiveshkore. Ndihmon në sëmundje si artriti ose lodhja kronike. Ul zmadhimin e prostatës, ka të njëjtin efekt si hormonet femërore. Normalizon punën e testikujve. Ndihmon në funksionimin e mëlçisë dhe sëmundjet e saj, hepatite, rigjeneron strukturën e mëlçisë. Ka efekt antiinflamator (si paracetamoli, advil). Pastron organizmin nga toksina. Ndihmon funksionimin e veshkave. Rrit jetëgjatësinë e njerëzve duke ruajtur “rininë” e enëve të gjakut. Zgjeron enët e gjakut. Ndihmon në uljen e kolesterolit dhe triglicerideve. Rrit imunitetin. Ndihmon në formimin e rruazave të kuqe të gjakut, këshillohet në anemi. Ndihmon në mikrohemoragji. Në lëkurë, rregullon prodhimin e yndyrës. Përdoret në kozmetikë, sepse ndihmon në pastrimin dhe rinimin e lëkurës. Përdoret si agjent antibakterial dhe antivirusal lokal për probleme të ndryshme të lëkurës. Tek fëmijët e sapolindur ndihmon në rritjen në peshë Kur nuk duhet të përdoret Në kriza astme, sepse qumështi i bletës mund të ngushtojë bronket gjë që do ta rëndonte sëmundjen. Në alergji ndaj përbërësve të qumështit të bletës. Nuk duhet ta përdorin ata që vuajnë nga sëmundja Addison si dhe ata që kanë kancer në fazë akute. Efektet anësore Dhimbje stomaku, të vjella, diarre dhe pagjumësi (kjo e fundit ndodh më shpesh tek femrat). Në të tilla raste në fillim ulni dozën dhe nëse efektet anësore nuk përmirësohen ndërprisni konsumimin. Kujdes: nëse nuk respektoni dozat mund të jetë helmues. Duhet pasur kujdes në përdorim kur organizmi është tepër i dobësuar, është e pamundur tretja e qumështit. Kur vuani nga sëmundje me spazma të tubit tretës, kancer shumë të përhapur në lëkurë. Kura Kura duhet të zgjasë 1 muaj, maksimumi 3 muaj, për dozat lexoni me kujdes letrat që e shoqërojnë dhe respektoni indikacionet e shkruara. Rezultatet e kurës mund të shfaqen menjëherë ose pak me vonesë, sepse ndryshe nga poleni qumështi i bletës vepron më ngadalë.

Sëmundjet në të cilat duhet të përdoret : Hipertiroidisëm Diabet Hiperkolesterolemi, hipertrigliceridemi (kolesterol dhe trigliceride të larta) Sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut Sëmundje kronike të mushkërive Sëmundje të gojës, probleme me mishrat e dhëmbëve, probleme të fytit Sëmundje të veshkave Artrite reumatoide Probleme seksuale, probleme me riprodhimin, ndihmon në periudhat e premenopauzës Kancer Në pediatri ndihmon, sidomos për fëmijët e lindur para kohe ose distrofik

Efektet kuruese te qumeshtit te bletes Qumeshti i bletes eshte nje prodhim natyral, i cili sekretohet nga bletet e reja ne moshe per te ushqyer larvat dhe mbretereshen e bleteve. Mjeket popullore shpjegojne menyren dhe masen se si duhet te perdoret poleni per te pasur efekte kuruese. Çfare eshte poleni? Polen eshte ajo pjesa e lules, nepermjet se ciles behet fertilizimi i tyre. Ne pllenimin e luleve, bleta kontribuon ne polen bashke me eren. Duke qene punetore bleta shkon nga lulja ne lule dhe merr nga lulet mashkullore ate pjesen me te cilen pllenohen lulet dhe e shperndan. Nje pjese i ngelet te kembet dhe e çon ne koshere. Kjo pjese e lules, qe duhet te quhet polen, mblidhet dhe ka veti kurative. Ne fakt nuk eshte polen blete, se nuk e prodhon bleta, por lulja. Bletes i takon vetem merita e transportit. Sapo lind dielli dhe kur perendon ai, bletet kthehen ne kosheret e tyre me nje ngarkese te pazakonte dhe rreth bleteve verehet nje pluhur ne ngjyre ari dhe me parfum. Ky eshte poleni. Ai quhet mrekullia e jetes dhe permban mijera pjese te vogla te mbledhura nga lule te ndryshme. Sipas ngjyres mund te dallojme nga cila lule vjen poleni. Nese eshte i verdhe, vjen nga luledielli; pak me i kuq, nga lulet e molles etj. Bletet mbledhin polen nga lule te ndryshme. Per kete arsye ai eshte shumengjyresh dhe ka veti te shumta kurative. Poleni mblidhet nga bletet me kembet e tyre, ne te cilat ato kane disa gropeza te vogla, si xhepa. Ky polen eshte pluhur mikroskopik qe bletet e mbledhin nga lulet dhe perzihet me mjaltin e bleteve per t’u transportuar me pas tek foleja. Aty, ata qe rrisin blete, kane vene re nje si site dhe kur bletet futen brenda ne fole, poleni dhe mjalti qe kane grumbulluar ngelen tek keto sita. Si njihet poleni i mire per terapi Poleni i mire ne radhe te pare dallohet nga pamja e jashtme, sidomos nga shkelqimi qe ai ka. Poleni duhet te jete ne ngjyre te hapur dhe mos te kete nuanca, ne perberje mund te ekzistojne kokrra me ngjyre te erret. Gjithashtu ai nuk duhet te jete i tharte, sepse nese eshte i tille, poleni ka marre lageshtire, eshte shume toksik dhe nuk duhet konsumuar. Perveç kesaj, poleni qe perdoret per kurim nuk duhet te kete shije si gje e djegur, sepse kjo do te thote qe ai nuk eshte thare si duhet dhe eshte pa vlera kuruese. Shija normale qe duhet te kete poleni per kurim eshte e embel dhe me arome. Si ruhet Poleni duhet te ruhet ne kavanoz qelqi, ne vend pa drite, sepse drita çon ne humbjen e vlerave terapeutike. Temperatura ideale e ruajtjes duhet te jete 0-4 grade ne frigorifer. Si konsumohet poleni Per perdorimin e polenit si ilaç kurues mjeket popullore rekomandojne disa metoda. Nderkohe qe marrja e polenit nuk eshte e njejta sasi per te gjitha grupmoshat dhe semundjet.

Metoda 1. Marrja e polenit origjinal, i paperzier me diçka tjeter. Femijet nen 3 vjeç nuk duhet te konsumojne polen. Personat me probleme te melçise dhe femijet 3-8 vjeç duhet te marrin maksimumi 5 grame (1 luge te vogel) ne dite. Femijet 8-10 vjeç duhet te konsumojne 10 grame (2 luge te vogla ne dite). Femijet 12-15 vjeç mund te marrin 12-15 grame (nje luge gjelle) ne dite. Te rriturit dhe adoleshentet mund te marrin 25-30 grame (2 luge gjelle) ne dite, me kujdesin qe duhet bere nje pauze prej 3 javesh pas nje kure prej nje muaji. Mjeket keshillojne qe poleni te perdoret para buke, kur stomaku eshte bosh. Gjithashtu, ai duhet bluar mire ne goje, ndryshe ai nuk perthithet nga organizmi, sepse eshte i mbuluar nga nje membrane e patretshme prej bleteve. Kjo lloj marrjeje e polenit pelqehet pak, sepse mund te shkaktoje dhimbje stomaku, ose fenomene alergjie. Metoda 2. Me kete metode poleni merret ne te njejtat doza si me siper, por me pare futet ne makine elektrike, e cila bluan kafene dhe lihet aty derisa te formohet nje pluhur, i cili konsumohet pasi perzihet me mjalte. Per çdo luge polen shtohen 2 luge mjalte dhe perzihen mire derisa te formohet nje perberje homogjene. Kjo lloj perberjeje pelqehet me shume nga personat e ndjeshem, sidomos alergjike, si edhe prej atyre te cilet nuk i pelqejne shijen. Metoda 3. Kjo metode rekomandohet per personat te cilet kane ndjeshmeri stomaku, djegie stomaku, te cilat shtohen pas marrjes se qumeshtit te bletes. Keta persona, polenin duhet ta bluajne ne makinen e kafese, te cilit duhet t’i shtojne 1-6 luge uje per 1 luge polen. Keshillohet pirja me stomakun bosh, ose pas nje mengjesi te lehte. Per çfare keshillohet poleni Poleni rekomandohet te perdoret per vonesat ne zhvillimin e femijeve. Per kete nevojiten 5-10 grame polen ne dite, i cili favorizon zhvillimin dhe forcimin e kockave, zhvillimin e sistemit nervor. Ne infeksionet e mushkerive poleni ndihmon ne parandalimin e viruseve dhe infeksioneve te mushkerive. Konsumohet ne kura prej nje muaji, me 10-30 grame ne dite. Gjate nje viti mund te behen 2-3 kura. Problemet e riprodhimit tek meshkujt. Konsumimi i rregullt i polenit rrit prodhimin e spermatozoideve, si edhe permiresimin e tyre. Keshillohet te perdoret sepse parandalon impotencen tek meshkujt (impotencen e shkaktuar nga mosha), ndihmon ne raste stresi, mungese ne ushqim, lodhje, tension emocional i zgjatur, pagjumesi etj. Menopauza e parakohshme. Poleni permban substanca estrogjene dhe ka efekt kurues per acarimet e dukshme qe shfaqen gjate kesaj faze. Konsumohet ne kura prej 28 ditesh, me 12 dite pushim midis kurave, minimumi 4 kura ne vit. Kjo gje keshillohet edhe per meshkujt, sepse ndihmon ne andropauze (menopauza e meshkujve). Alzheimer, keshillohen 3-4 kura ne vit, nga nje muaj secila, me 10-20 grame ne dite. Aksidenti vaskular parandalohet duke konsumuar çdo dite polen. Gjithashtu, ai ndihmon ne rregullimin e funksionimit te tubit tretes dhe permiresimin e hemorroideve dhe semundjeve te venave. Permbajtja e larte e vitaminave, enzimave, ndihmon ne stimulimin e imunitetit dhe parandalimin e kancerit. Rekomandohen minimumi tre kura ne vit, secila nga nje muaj. Poleni stimulon aktivitetin e tubit tretes, rregullon punen dhe funksionimin e tij. Por ai rekomandohet te perdoret edhe ne raste diarreje, ose infeksione te tubit tretes. Kura per kete eshte e shkurter, 7-14 dite, nje luge e vogel para ushqimit. Reumatizma. Perveç trajtimit te gjate te shoqeruar me ushqim te pasur ne fruta dhe perime per kete semundje rekomandohen 5-6 kura polen me nga 30 dite secila. Rezultate shume te mira kuruese poleni ka dhene si ne formen kronike edhe akute te adenomit te prostates. Gjithashtu, ai rrit edhe potencen. Per kete rekomandohet nje trajtim i gjate (minimumi 60 dite), me 10 grame ne dite, te kombinuara me qumesht blete (100 mg ne dite). Depresioni dhe lodhja nervore. Konsumimi per 3 muaj i polenit çon ne permiresimin e tonusit te brendshem dhe mendimeve depresive. Poleni ul varesine ndaj alkoolit. Per kete ai duhet te konsumohet 15-30 grame (1-2 luge) ne dite, kura zgjat 30 dite me 15 dite pushim, me pas mund te filloni nje kure tjeter. Ndihmon ne funksionimin e tubit tretes, djegien e kalorive. Gjithashtu, efekte pozitive poleni ka edhe ne dietat per shendoshje, sepse permireson oreksin. Arterioskleroza, kolesterina e rritur, probleme me qarkullimin e gjakut ne tru. Ne keto semundje poleni ka aftesi kuruese nese konsumohet rregullisht. Merret i perzier me mjalte, sipas dozave te pershkruara te metodat e marrjes. Anemia, per kete semundje poleni ka dhene rezultate shume te

mira nese konsumohet per nje kohe te gjate dhe i shoqeruar me qumesht blete dhe mjalte. Efekte te mira kuruese poleni ka dhene edhe per kurimin e verdhezes si dhe per gjenerimin dhe tonifikimin e lekures. Kanceri ne miter dhe ne gjoks. Permireson simptoma dhe forcon imunitetin. Keshillohet te perdoret 10-20 grame ne dite. Kujdes ne perdorimin e polenit Ne keto 10 vitet e fundit eshte rritur numri i personave qe kane alergji nga poleni. Per kete arsye konsumimi i tij duhet bere me kujdes, ne sasi te vogla (per here te pare nje maje thike). Kjo sasi e vogel perdoret per disa dite per te pare nese ekziston alergji. Nese nuk keni alergji, atehere mund te vazhdoni trajtimin duke rritur gradualisht dozen. Nese shfaqen simptoma minore (djegie te lehta ne stomak, rrjedhje te hundes, ose kruajtje te lekures) vazhdoni trajtimin, por duke e konsumuar polenin ne doza te vogla dhe te perzier me mjalte ose uje. Nese alergjia eshte me e rende, nderpriteni urgjent konsumimin dhe konsultohuni me mjekun specialist. Ne rastin e semundjeve te renda te melçise duhet te konsultoheni me mjekun specialist.

Efektet kuruese te qumeshtit te bletes Qumeshti i bletes është një prodhim natyral, i cili sekretohet nga bletet e reja ne moshe për te ushqyer larvat dhe mbretereshen e bleteve. Mjeket popullore shpjegojnë mënyrën dhe masen se si duhet te përdoret poleni për te pasur efekte kuruese. Çfare është poleni? Polen është ajo pjesa e lules, nëpërmjet se cilës bëhet fertilizimi i tyre. Ne pllenimin e luleve, bleta kontribuon ne polen bashke me eren. Duke qenë punetore bleta shkon nga lulja ne lule dhe merr nga lulet mashkullore atë pjesen me te cilën pllenohen lulet dhe e shperndan. Një pjesë i ngelet te kembet dhe e çon ne koshere. Kjo pjesë e lules, qe duhet te quhet polen, mblidhet dhe ka veti kurative. Ne fakt nuk është polen blete, se nuk e prodhon bleta, por lulja. Bletes i takon vetëm merita e transportit. Sapo lind dielli dhe kur perendon ai, bletet kthehen ne kosheret e tyre me një ngarkese te pazakonte dhe rreth bleteve verehet një pluhur ne ngjyrë ari dhe me parfum. Ky është poleni. Ai quhet mrekullia e jetës dhe përmban mijëra pjesë te vogla te mbledhura nga lule të ndryshme. Sipas ngjyres mund te dallojme nga cila lule vjen poleni. Nëse është i verdhe, vjen nga luledielli; pak me i kuq, nga lulet e molles etj. Bletet mbledhin polen nga lule të ndryshme. Për këtë arsye ai është shumengjyresh dhe ka veti te shumta kurative. Poleni mblidhet nga bletet me kembet e tyre, ne te cilat ato kanë disa gropeza te vogla, si xhepa. Ky polen është pluhur mikroskopik qe bletet e mbledhin nga lulet dhe përzihet me mjaltin e bleteve për t’u transportuar me pas tek foleja. Aty, ata qe rrisin blete, kanë vënë re një si site dhe kur bletet futen brenda ne fole, poleni dhe mjalti qe kanë grumbulluar ngelen tek këto sita. Si njihet poleni i mirë për terapi Poleni i mirë ne radhe të parë dallohet nga pamja e jashtme, sidomos nga shkelqimi qe ai ka. Poleni duhet te jetë ne ngjyrë të hapur dhe mos te këtë nuanca, ne perberje mund te ekzistojne kokrra me ngjyrë te erret. Gjithashtu ai nuk duhet te jetë i tharte, sepse nëse është i tillë, poleni ka marrë lageshtire, është shumë toksik dhe nuk duhet konsumuar. Perveç kësaj, poleni qe përdoret për kurim nuk duhet te këtë shije si gjë e djegur, sepse kjo do të thotë qe ai nuk është thare si duhet dhe është pa vlera kuruese. Shija normale qe duhet te këtë poleni për kurim është e ëmbël dhe me arome. Si ruhet Poleni duhet te ruhet ne kavanoz qelqi, në vend pa drite, sepse drita çon ne humbjen e vlerave terapeutike. Temperatura ideale e ruajtjes duhet te jetë 0-4 grade ne frigorifer. Si konsumohet poleni Për përdorimin e polenit si ilaç kurues mjeket popullore rekomandojne disa metoda. Ndërkohë qe

marrja e polenit nuk është e njëjta sasi për të gjitha grupmoshat dhe sëmundjet. Metoda 1. Marrja e polenit origjinal, i paperzier me diçka tjetër. Femijet nën 3 vjeç nuk duhet te konsumojne polen. Personat me probleme te melçise dhe fëmijët 3-8 vjeç duhet te marrin maksimumi 5 grame (1 luge te vogël) ne ditë. Femijet 8-10 vjeç duhet te konsumojne 10 grame (2 luge te vogla ne ditë). Femijet 12-15 vjeç mund te marrin 12-15 grame (një luge gjelle) ne ditë. Të rriturit dhe adoleshentet mund te marrin 25-30 grame (2 luge gjelle) ne ditë, me kujdesin qe duhet bërë një pauze prej 3 javësh pas një kure prej një muaji. Mjeket keshillojne qe poleni te përdoret para buke, kur stomaku është bosh. Gjithashtu, ai duhet bluar mirë ne goje, ndryshe ai nuk perthithet nga organizmi, sepse është i mbuluar nga një membrane e patretshme prej bleteve. Kjo lloj marrjeje e polenit pëlqehet pak, sepse mund te shkaktoje dhimbje stomaku, ose fenomene alergjie. Metoda 2. Me këtë metodë poleni merret ne te njëjtat doza si me sipër, por me pare futet ne makine elektrike, e cila bluan kafene dhe lihet aty derisa te formohet një pluhur, i cili konsumohet pasi përzihet me mjalte. Për çdo luge polen shtohen 2 luge mjalte dhe përzihen mirë derisa te formohet një perberje homogjene. Kjo lloj perberjeje pëlqehet me shumë nga personat e ndjeshem, sidomos alergjike, si edhe prej atyre te cilët nuk i pëlqejnë shijen. Metoda 3. Kjo metodë rekomandohet për personat te cilët kanë ndjeshmeri stomaku, djegie stomaku, te cilat shtohen pas marrjes se qumeshtit te bletes. Këta persona, polenin duhet ta bluajne ne makinen e kafese, te cilit duhet t’i shtojne 1-6 luge ujë për 1 luge polen. Keshillohet pirja me stomakun bosh, ose pas një mëngjesi te lehtë. Për çfare keshillohet poleni Poleni rekomandohet te përdoret për vonesat ne zhvillimin e fëmijëve. Për këtë nevojiten 5-10 grame polen ne ditë, i cili favorizon zhvillimin dhe forcimin e kockave, zhvillimin e sistemit nervor. Ne infeksionet e mushkerive poleni ndihmon ne parandalimin e viruseve dhe infeksioneve te mushkerive. Konsumohet ne kura prej një muaji, me 10-30 grame ne ditë. Gjatë një viti mund te bëhen 2-3 kura. Problemet e riprodhimit tek meshkujt. Konsumimi i rregullt i polenit rrit prodhimin e spermatozoideve, si edhe përmirësimin e tyre. Keshillohet te përdoret sepse parandalon impotencen tek meshkujt (impotencen e shkaktuar nga mosha), ndihmon ne raste stresi, mungese ne ushqim, lodhje, tension emocional i zgjatur, pagjumesi etj. Menopauza e parakohshme. Poleni përmban substanca estrogjene dhe ka efekt kurues për acarimet e dukshme qe shfaqen gjatë kësaj faze. Konsumohet ne kura prej 28 ditesh, me 12 ditë pushim midis kurave, minimumi 4 kura ne vit. Kjo gjë keshillohet edhe për meshkujt, sepse ndihmon ne andropauze (menopauza e meshkujve). Alzheimer, keshillohen 3-4 kura ne vit, nga një muaj secila, me 10-20 grame ne ditë. Aksidenti vaskular parandalohet duke konsumuar çdo ditë polen. Gjithashtu, ai ndihmon ne rregullimin e funksionimit te tubit tretes dhe përmirësimin e hemorroideve dhe semundjeve te venave. Përmbajtja e lartë e vitaminave, enzimave, ndihmon ne stimulimin e imunitetit dhe parandalimin e kancerit. Rekomandohen minimumi tre kura ne vit, secila nga një muaj. Poleni stimulon aktivitetin e tubit tretes, rregullon punën dhe funksionimin e tij. Por ai rekomandohet te përdoret edhe ne raste diarreje, ose infeksione te tubit tretes. Kura për këtë është e shkurter, 7-14 ditë, një luge e vogël para ushqimit. Reumatizma. Perveç trajtimit te gjatë te shoqëruar me ushqim te pasur ne fruta dhe perime për këtë semundje rekomandohen 5-6 kura polen me nga 30 ditë secila. Rezultate shumë te mira kuruese poleni ka dhënë si ne formën kronike edhe akute te adenomit te prostates. Gjithashtu, ai rrit edhe potencen. Për këtë rekomandohet një trajtim i gjatë (minimumi 60 ditë), me 10 grame ne ditë, te kombinuara me qumësht blete (100 mg ne ditë). Depresioni dhe lodhja nervore. Konsumimi për 3 muaj i polenit çon ne përmirësimin e tonusit te brendshem dhe mendimeve depresive. Poleni ul varesine ndaj alkoolit. Për këtë ai duhet te konsumohet 15-30 grame (1-2 luge) ne ditë, kura zgjat 30 ditë me 15 ditë pushim, me pas mund te filloni një kure tjetër. Ndihmon ne funksionimin e tubit tretes, djegien e kalorive. Gjithashtu, efekte pozitive poleni ka edhe ne dietat për shendoshje, sepse përmirëson oreksin. Arterioskleroza, kolesterina e rritur, probleme me qarkullimin e gjakut ne tru. Ne këto semundje poleni ka aftësi kuruese nëse konsumohet rregullisht. Merret i përzier me mjalte, sipas dozave te

pershkruara te metodat e marrjes. Anemia, për këtë semundje poleni ka dhënë rezultate shumë te mira nëse konsumohet për një kohe te gjatë dhe i shoqëruar me qumësht blete dhe mjalte. Efekte te mira kuruese poleni ka dhënë edhe për kurimin e verdhezes si dhe për gjenerimin dhe tonifikimin e lekures. Kanceri ne miter dhe ne gjoks. Permireson simptoma dhe forcon imunitetin. Keshillohet te përdoret 10-20 grame ne ditë. Kujdes ne përdorimin e polenit Ne këto 10 vitet e fundit është rritur numri i personave qe kanë alergji nga poleni. Për këtë arsye konsumimi i tij duhet bërë me kujdes, ne sasi te vogla (për here të parë një maje thike). Kjo sasi e vogël përdoret për disa ditë për të parë nëse ekziston alergji. Nëse nuk keni alergji, atëherë mund te vazhdoni trajtimin duke rritur gradualisht dozen. Nëse shfaqen simptoma minore (djegie te lehta ne stomak, rrjedhje te hundës, ose kruajtje te lekures) vazhdoni trajtimin, por duke e konsumuar polenin ne doza te vogla dhe te përzier me mjalte ose ujë. Nëse alergjia është me e rëndë, nderpriteni urgjent konsumimin dhe konsultohuni me mjekun specialist. Ne rastin e semundjeve te renda te melçise duhet te konsultoheni me mjekun specialist.

ROYAL JELLY (BEE FOOD)

Thick, white, nutritious substance fed to bee larvae. Secreted from glands in the heads of worker bees, it is fed to worker and drone larvae until the third day of life and to queen bee larvae throughout the larval period. Its components include water, proteins, carbohydrates, and various trace elements (mineral salts) and vitamins. It is rich in pantothenic acid, a vitamin substance aiding metabolism of fats and carbohydrates and also contains vitamin B6, or pyridoxine, important in metabolism of amino acids. Because of the large amounts that would be required to produce beneficial effects in humans and the availability of the same nutrients from other sources, royal jelly is not considered valuable in human nutrition. It has been used in such cosmetics as facial creams and skin conditioners, but claims of its rejuvenating properties have not been substantiated. The easiest way to obtain bee venom is to get stung. But the method is plainly neither pleasant nor practical. Scientists anxious to gather the poison usually settle for a more cautious approach. They collect live insects, grab them one at a time with a pair of tweezers, then deftly slice out the venom sac; or else they persuade the stinging insects to discharge their poison through a rubber membrane. Either system is wasteful: the bees are destroyed. But now. Dr. Rod O'Connor and a team of Montana State College chemists have developed a bee-milking method that allows not only the captured bees but wasps and hornets to produce their poison over and over again in sufficient quantities for research. A whole container of bees is anesthetized with a whiff of carbon monoxide, and then, one at a time, the insects are wrapped in a sash of aluminum foil that is connected to a source of high-voltage, low-current electricity. A brief shock causes the stinging muscles to contract and excrete venom.

Even though their milking system can cut collecting expeditions to a minimum, the Montana chemists look forward to the day when that part of their job may be done away with completely. Now that there is a better way of collecting venom, scientists even hope to learn how to synthesize the poison in the laboratory.

Bee's Milk
This unique, milky white liquid is a natural, stabilized, surfactant-free dispersion of beeswax NF/USP. Bee's Milk can be used in any type of formulation where the emollient properties of beeswax are desired. It is water dispersible and easily incorporated into cold formulations eliminating the need to melt beeswax first. The addition of bee's milk in lotions, creams, face serums, toners, hair lotions, liquid makeup, and other fluid products, provides an emollient, protective barrier and lends a smooth, soft feel to the skin. It can also be used to disperse pigments and other powdered ingredients. Bee's milk is very effective in small amounts with no maximum usage rate. Do not heat above 50C. Composition: Water, Beeswax, Sesame Oil, Lecithin, Methyl Paraben.

Bee's Milk
Bee's Milk is one of the more mysterious sounding products carried at FromNatureWithLove.com. When I first heard the word, my mind was completely boggled as to what it could possibly be. Fueled by my curiosity, I pounced on this product as soon as it came through the door. "What is it?", I inquired. The answer was as curious as the question. This unique product has a great deal of potential uses, taking advantage of this new product will be a treat for formulators who love a good experiment.

Bee's Milk is a water soluble solution of Beeswax, Sesame Oil, Lecithin and water that has been preserved using a methylparaben. The application of Bee's Milk in skincare formulation should peak the interest of those creative individuals who are looking to try something new. Bee's Milk can be added to any water based formulations, or oil/water emulsions. Creams, lotions, and facial serums can all be enhanced by the addition of Bee's Milk. It can be also be used to thin finished lotions or creams. Bee's Milk is also growing in popularity as an ingredient in haircare formulations. It can be added to leave-in conditioners or styling agents. Bee's Milk can help to create a moisture barrier around the hair as well as helping to reduce frizziness. Also, try adding Bee's Milk to a body splash. The light emollience of Beeswax and Sesame Oil can enhance the benefits of a simple scented spray.

The potential uses for Bee's Milk are vast! The next place I am going to try using it is in a bath bomb. What have you used Bee's Milk in? I would love to hear about other people's experiences with this product. Email me, or leave a comment to share your Bee's Milk story with us.

Royal jelly is a honey bee secretion that is used in the nutrition of the larvae. It is secreted from the hypopharyngeal glands in the heads of young workers and used (among other substances) to feed the larvae in the colony.[1] Additionally, if a queen is desired, a chosen larva will receive large quantities of royal jelly as its only food source for the first four days of its growth. This rapid, early feeding triggers the development of queen morphology, including the fully developed ovaries needed to lay eggs. All larvae in a colony are fed royal jelly, but adult bees do not consume it at all.[1]

Cultivation
Royal jelly is produced by stimulating colonies with movable frame hives to produce queen bees. Royal jelly is collected from each individual queen cell when the queen larvae are about four days old. It is collected from queen cells because these are the only cells in which large amounts are deposited; when royal jelly is fed to worker larvae, it is fed directly to them, and they consume it as it is produced, while the cells of queen larvae are "stocked" with royal jelly much faster than the larvae can consume it. Therefore, only in queen cells is the harvest of royal jelly practical. A well-managed hive during a season of 5–6 months can produce approximately 500 g of royal jelly. Since the product is perishable, producers must have immediate access to proper cold storage (e.g., a household refrigerator or freezer) in which the royal jelly is stored until it is sold or conveyed to a collection centre. Sometimes honey or beeswax are added to the royal jelly, which is thought to aid its preservation.

Composition
Royal jelly is collected and sold as a dietary supplement, claiming various health benefits because of components like B-complex vitamins such as pantothenic acid (vitamin B5) and vitamin B6 (pyridoxine). The overall composition of royal jelly is 67% water, 12.5% crude protein (including small amounts of many different amino acids), and 11% simple sugars, also including a relatively high amount (5%) of fatty acids. It also contains many trace minerals, some enzymes, antibacterial and antibiotic components, and trace amounts of vitamin C.[1] Vitamins A, D, E and K are completely absent from royal jelly.[2]

Epigenetic effects
It has been shown that worker bees and the queen are exactly the same genome-wise; the change into queen is caused entirely by epigenetics. The mechanism of action of the royal jelly is shown to be the silencing of the methylation pathways of the DNA. In the study by Kucharski et al., a specific methyltransferase gene, Dmnt3 (DNA cytosine-5-methylatransferase-3), which adds new methyl tags to DNA strands, was silenced in newly emerged larvae. 72% of these larvae showed gene

expression similar to the queen, with fully developed ovaries. It is not yet fully known which substance in the royal jelly causes this silencing.[3]

Uses
Royal jelly has been reported as a possible immunomodulatory agent in Graves' disease.[4] It has also been reported to stimulate the growth of glial cells[5] and neural stem cells in the brain.[6] To date, there is preliminary evidence that it may have some cholesterol-lowering, anti-inflammatory, wound-healing, and antibiotic effects, though the last three of these effects are unlikely to be realized if ingested (due to the destruction of the substances involved through digestion, or neutralization via changes in pH).[7] Research also suggests that the 10-Hydroxy-2-decenoic acid (10-HDA) found in royal jelly may inhibit the vascularization of tumors.[8] There are also some preliminary experiments (on cells and lab animals) in which royal jelly may have some benefit regarding certain other diseases, though there is no solid evidence for those claims, and further experimentation and validation would be needed to prove any useful benefit. Royal jelly can also be found in some beauty products. Royal jelly may cause allergic reactions in humans ranging from hives, asthma, to even fatal anaphylaxis.[9][10][11][12][13][14] The incidence of allergic side effect in people that consume royal jelly is unknown, however it has been suggested that the risk of having an allergy to royal jelly is higher in people who already have known allergies.[9]

In fiction
• • •

"Royal Jelly" is the title of a short story by Roald Dahl detailing the imaginative side-effects of feeding royal jelly to an infant.[15] Leela's insistence on collecting royal jelly and taking a baby queen bee triggers the main events of the Futurama episode "The Sting." In Walk Hard: The Dewey Cox Story, Dewey Cox (John C. Reilly) sings a song entitled, "Royal Jelly."

Sources
• • • • • • •

Balch, Phyllis A.; Balch, James F. (2000). Prescription for Nutritional Healing, Third Edition. New York: Avery. ISBN 1-58333-077-1. Ammon, R. and Zoch, E. (1957) Zur Biochemie des Futtersaftes der Bienenkoenigin. Arzneimittel Forschung 7: 699-702 Blum, M.S., Novak A.F. and Taber III, 5. (1959). 10-Hydroxy-decenoic acid, an antibiotic found in royal jelly. Science, 130 : 452-453 Bonomi, A. (1983) Acquisizioni in tema di composizione chimica e di attivita' biologica della pappa reale. Apitalia, 10 (15): 7-13. Braines, L.N. (1959). Royal jelly I. Inform. Bull. Inst. Pchelovodstva, 31 pp (with various articles) Braines, L.N. (1960). Royal jelly II. Inform. Bull. Inst. Pchelovodstva, 40 pp. Braines, L.N. (1962). Royal jelly III. Inform. Bull. Inst. Pchelovodstva, 40

• • • • • •

• • • • • •

• • • • •

Chauvin, R. and Louveaux, 1. (1956) Etdue macroscopique et microscopique de lagelee royale. L'apiculteur. Cho, Y.T. (1977). Studies on royal jelly and abnormal cholesterol and triglycerides. Amer. Bee 1., 117 : 36-38 De Belfever, B. (1958) La gelee royale des abeilles. Maloine, Paris. Destrem, H. (1956) Experimentation de la gelee royale d'abeille en pratique geriatrique (134 cas). Rev. Franc. Geront, 3. Giordani, G. (1961). [Effect of royal jelly on chickens.] Avicoltura 30 (6): 114-120 Hattori N, Nomoto H, Fukumitsu H, Mishima S, Furukawa S. [Royal jelly and its unique fatty acid, 10-hydroxy-trans-2-decenoic acid, promote neurogenesis by neural stem/progenitor cells in vitro.] Biomed Res. 2007 Oct;28(5):261-6. Hashimoto M, Kanda M, Ikeno K, Hayashi Y, Nakamura T, Ogawa Y, Fukumitsu H, Nomoto H, Furukawa S. (2005) Oral administration of royal jelly facilitates mRNA expression of glial cell line-derived neurotrophic factor and neurofilament H in the hippocampus of the adult mouse brain. Biosci Biotechnol Biochem. 2005 Apr;69(4):800-5. Inoue, T. (1986). The use and utilization of royal jelly and the evaluation of the medical efficacy of royal jelly in Japan. Proceeding sof the XXXth International Congress of Apiculture, Nagoya, 1985, Apimondia, 444-447 Jean, E. (1956). A process of royal jelly absorption for its incorporation into assimilable substances. Fr. Pat., 1,118,123 Jacoli, G. (1956) Ricerche sperimentali su alcune proprieta' biologiche della gelatina reale. Apicoltore d'Italia, 23 (9-10): 211-214. Karaali, A., Meydanoglu, F. and Eke, D. (1988) Studies on composition, freeze drying and storage of Turkish royal jelly. J. Apic. Res., 27 (3): 182-185. Lercker, G., Capella, P., Conte, L.S., Ruini, F. and Giordani, G. (1982) Components of royal jelly: II. The lipid fraction, hydrocarbons and sterolds. J. Apic. Res. 21(3):178-184. Lercker, G., Vecchi, M.A., Sabatini, A.G. and Nanetti, A. 1984. Controllo chimicoanalitico della gelatina reale. Riv. Merceol. 23 (1): 83-94. Lercker, G., Savioli, S., Vecchi, M.A., Sabatini, A.G., Nanetti, A. and Piana, L. (1986) Carbohydrate Determination of Royal Jelly by High Resolution Gas Chromatography (HRGC). Food Chemistry, 19: 255-264. Lercker, G., Caboni, M.F., Vecchi, M.A., Sabatini, A.G. and Nanetti, A. (1992) Caratterizzazione dei principali costituenti della gelatina reale. Apicoltura 8:11-21. Nakamura, T. (1986) Quality standards of royal jelly for medical use. proceedings of the XXXth International Congress of Apiculture, Nagoya, 1985 Apimondia (1986) 462-464. Rembold, H. (1965) Biological active sustance in royal jelly. Vitamins and hormones 23:359-382. Salama, A., Mogawer, H.H. and El-Tohamy, M. 1977 Royal jelly a revelation or a fable. Egyptian Journal of Veterinary Science 14 (2): 95-102. Takenaka, T. Nitrogen components and carboxylic acids of royal jelly. In Chemistry and biology of social insects (edited by Eder, J., Rembold, H.). Munich, German Federal Republic, Verlag J. Papemy (1987): 162-163. Wagner, H., Dobler, I., Thiem, I. Effect of royal jelly on the peirpheral blood and survival rate of mice after irradiation of the entire body with X-rays. Radiobiologia Radiotherapia (1970) 11(3): 323-328.

La pappa reale "Royal Jelly"
La pappa reale è uno dei prodotti più pregiati degli alveari. È una secrezione prodotta dalle ghiandole ipofaringee e mascellari delle api nutrici e viene utilizzata dalle api come nutrimento per le larve (fino a tre giorni di età) e per l'ape regina (per tutta la vita). Le larve alimentate con la pappa reale diventano regine ed è per questo che viene ritenuta un alimento nobile.

Produzione
La pappa reale viene prodotta stimolando le famiglie di apis mellifera in arnie a favi mobili a produrre celle reali, dove viene poi raccolta da ogni cella quando la larva ha all'incirca tre-quattro giorni di età. Un alveare ben condotto può produrre nei cinque sei-mesi della stagione estiva circa 500 g di prodotto che essendo facilmente deperibile deve immediatamente essere ricoverato in un contenitore freddo.

Consumo
È importante consumarla fresca per conservare le sue proprietà. Perché sia consumata fresca bisogna che sia rispettata la catena del freddo altrimenti viene commercializzata anche in forma liofilizzata. Si calcola che nel 2005 l'Italia abbia prodotto solo il 3% del proprio fabbisogno, il restante 97 % viene importato solitamente dai paesi asiatici dove il costo della manodopera è notevolmente più basso. Il costo della manodopera è il maggiore responsabile del costo elevato. È un alimento con caratteristiche nutrizionali molto particolari fra i prodotti naturali, e viene commercializzato come variante particolarmente nutriente e benefica del miele.

Antibiotici e sulfamidici
In Europa, ai sensi del regolamento 2377/90, non sono previsti limiti residuali di antibiotici nei mieli e nella pappa reale che pertanto devono considerarsi vietati negli alveari in produzione. Sono invece ammessi in alcuni paesi (Italia esclusa) per la cura di alcune patologie quali la peste americana e la peste europea. In molti stati extraeuropei ne è consentito l'uso sistematico per la prevenzione delle medesime patologie. In particolare negli Stati Uniti è frequente l'uso di tetracicline e dei sulfamidici (sulfatiazolo). In altri stati, quali la Cina sono frequenti le contaminazioni con il cloramfenicolo, considerato pericoloso per la salute umana [senza fonte]. La globalizzazione sta inoltre portando a frequenti episodi di contaminazione con cloramfenicolo dei mieli europei dovuti alle triangolazioni del mercato.[1]

E' elaborata dalle api.

Contiene aminoacidi (ventidue), molte vitamine del gruppo B (B1, B3, B5, B6, B7, B8, B9, B12), vitamina A, C, D, sodio, cromo, manganese, nichel, fosforo, rame, zolfo, selenio, calcio, ferro, potassio, silicio, ormone della crescita, acidi grassi insaturi. La pappa reale è quindi un eccellente ricostituente, destressante sul sistema nervoso, riequilibra la pressione arteriosa, rafforza il tono del muscolo cardiaco, antibiotico naturale, accelera il metabolismo, stimola appetito e digestione, ha effetti antidepressivi, accelera la guarigione dalle malattie, agisce sulle tensioni pre-mestruali, contro l'insonnia, da impulso all'attività fisica e intellettuale, etc. C'è la possibilità che insorgano allergie che si manifestano con fenomeni di intolleranza alimentare, fioritura di brufoli, disturbi intestinali, incapacità di concentrazione e calo dell'attenzione. Effetti opposti a quelli auspicati. Il trattamento con pappa reale andrebbe sospeso se dopo qualche giorni si dovessero notare sintomi del genere. Un prodotto di qualità è quello di Naturdieta.

LA PAPPA REALE di Maria Mancini E' un alimento completo, un vero e proprio concentrato di salute. Funziona per i bambini, gli anziani e tutti quelli che hanno bisogno di un carico di energia. E non basta: presa insieme ad altri prodotti diventa un eccellente toccasana per alcune patologie. Ma come va mangiata la pappa reale? Scopritelo in questo articolo E' cosa nota che una rigida gerarchia governi anche il mondo animale. Prendiamo le api: le larve regine vengono cresciute con una quantita' di pappa reale superiore a quella di cui hanno effettivamente bisogno, mentre le api comuni, le operaie, si riservano una dose inferiore di questo prezioso alimento. Ma che succede se per caso nell'alveare viene a mancare la larva regina? Le

operaie smettono di produrre questo nettare o se lo pappano tutto loro? Niente di tutto questo. Come prese da una strana forma di esorcismo, quasi insomma a scongiurare una situazione senza controllo, le operaie si mettono a lavorare come forsennate. Raccolgono nettare e polline, lo masticano instancabilmente, secernono la pappa reale e la stivano nelle celle reali. E da questa eccedenza, che gli apicoltori sanno come creare appositamente e sfruttare al meglio, nasce la pappa reale che noi, esseri umani, consumiano. Con grandi benefici. Quali? L'elenco e' lungo. Ma tanto per cominciare, vediamo i suoi componenti essenziali. Per almeno un 66 per cento la pappa reale e' formata da acqua, seguono poi gli zuccheri (14 per cento, ripartito tra glucosio, fruttosio e saccarosio), poi i protidi (13 per cento), i lipidi (4,5 per cento), oltre a un bel pieno di vitamine, soprattutto la B1, B2,B3, B5, B6, e, in misura un po' inferiore, le vitamine A, la B12, la C, la D e la E. Ma non e' finita: la pappa reale contiene anche calcio, rame, ferro, fosforo, potassio, silicio e zolfo. Un concentrato di salute, insomma, particolarmente indicato per chi si trova in situazioni di stress o di stanchezza e, come attestato da alcune ricerche, per i neonati prematuri. Ma la pappa reale non e' riservata solo a studenti sotto esame o a bambini un po' deperiti: la possono consumare tutti, purche' nella forma migliore e nelle giuste dosi. E il perche' e' presto detto. Favorisce il riequilibrio del sistema endocrino, stimola l'intero organismo, soprattutto nei soggetti ipotonici, da' buoni risultati nella cura delle anemie, compensa eventuali carenze alimentari ed e' anche un regolatore naturale dell'appetito, consigliata quindi nei casi di anoressia. Ma, soprattutto, grazie alla notevole presenza di vitamina B5, e' un potente "anti-eta'": ritarda gli effetti dell'invecchiamento della pelle e funziona bene anche in alcune patologie, come ad esempio contro il lupus eritematoso. La componente più' preziosa della pappa reale e' pero' un'altra: l'acido 10-idrossidecenoico, che esercita attivita' antibatterica e antitumorale. Questo importantissimo principio organico e' presente nell'alimento fresco e raggiunge la sua massima concentrazione durante la fase di elaborazione della pappa reale che si svolge nelle ghiandole faringee delle api nutrici e diminuisce man mano che il prodotto invecchia. Proprio questo fatto ci illumina sulla necessita' di consumare quanto più' possibile la pappa reale fresca. E riguardo l'acido 10-idrossidocenoico (Hda) e' importante controllare che il suo contenuto sia pari all'1,9 per cento del prodotto, perche' solo a partire da una concentrazione pari al 1,5 per cento la pappa reale ha potere antibatterico e antitumorale (ricerche di G.F. Townsend del 1960, ripetute in anni successivi). Inoltre, proprio la presenza del Hda e' indice dello stato di freschezza del prodotto. Ma cosa fare se non e' possibile reperire una buona quantita' di pappa reale fresca? E a proposito qual e' la "buona", cioe' la giusta quantita' di pappa reale da assumere quotidianamente? Per molto tempo la dose consigliata e' stata di 100 milligrammi di prodotto fresco o altrettanto nella versione liofilizzata. Ma attenzione, poiche' a quest'ultima e' stata tolta l'acqua, risulta essere tre volte più' concentrata del prodotto fresco. Quindi, per essere equivalente, la dose di pappa reale fresca dovrebbe essere moltiplicata per tre, pari quindi a 300 milligrammi giornalieri. Ma su questo punto non c'e' grande accordo tra gli esperti: c'e' chi ne consiglia 100 milligrammi, chi 300 e chi addirittura 500. Infine, la pappa reale puo' essere assunta anche in fiale bevibili o in capsule e insieme ad altri prodotti altamente energetici quali il fruttosio che aumenta un po' tutti gli effetti benefici della pappa reale e aiuta a mantenerne la freschezza, il ginseng per regolare il flusso ormonale, il reishi (fungo di origine cinese appartenente alla famiglia delle poliracee) per irrobustire il sistema immunitario, l'olio di germe di grano per favorire la circolazione, il guarana' e la lecitina di soia per aumentare il rendimento intellettuale, l'eleuterococco per vincere la stanchezza e il propoli (antibiotico naturale) che ne potenzia l'effetto antibatterico.

LA PAPPA REALE: LA SOSTANZA NOBILE DELL’APE REGINA La pappa reale è uno dei cinque prodotti dell’alveare, congiuntamente a miele, polline, propoli e cera. E’ una sostanza gelatinosa, di color paglierino, dal sapore acidulo, molto concentrata e che viene elaborata dalle api nutrici di età compresa tra i 5 e i 14 giorni, attraverso le ghiandole ipofaringee e mandibolari poste nel capo. Essa viene utilizzata per nutrire sia tutte le larve dell’arnia durante i primi due giorni di vita sia l’ape regina per tutta la durata della sua esistenza. La pappa reale, infatti, rappresenta l’alimento esclusivo di tutte le larve sino al secondo giorno di vita mentre dal terzo giorno cominceranno a nutrirsi di miele e polline e sarà solo la larva destinata a diventare ape regina che continuerà a nutrirsi per tutta la vita con questa sostanza nobile. Ed è proprio l’alimentazione a base di questa gelatina il segreto della straordinaria longevità dell’ape regina, che vive fino a 4/5 anni, ovvero circa quaranta volte più a lungo di una normale ape operaia, la quale vive in media circa 40/45 giorni o 4/5 mesi in inverno. La Pappa reale o gelatina reale è stata ignorata per molto tempo dal mondo scientifico ed è solo nel XVII secolo che lo scienziato olandese Swammerdam la cita per la prima volta nella sua “Bibbia della Natura”. Ma è solo nel tardo ‘700 che viene coniato il termine “gelatina reale” e che viene osservato il suo utilizzo per nutrire larve e ape regina. Il termine “gelatina reale” è di uso comune in molti Paesi stranieri (royal jelly, gelée royale, jalea real, ecc…) mentre in Italia si continua a preferire al momento il termine pappa reale. La Pappa reale è composta da varie sostanze: acqua (65%), proteine (12%), glucidi (15%), lipidi (5%) e altre sostanze varie. Il suo Ph è compreso tra 3,7 e 5 e ciò comporta che, con una assunzione troppo rapida, subirebbe una forte degradazione per l’azione dei fermenti digestivi gastrici. E’ per questo motivo che si consiglia di tenerla sotto la lingua e di deglutirla lentamente. Il mantenimento in frigorifero e al riparo da aria e luce, inoltre, è fondamentale per una corretta conservazione. Studi scientifici, basati su sperimentazioni biologiche, affermano che la pappa reale abbia diverse proprietà benefiche nei confronti dell’organismo dell’uomo. E’ stata provata ad esempio una efficace azione tonificante ed energetica utile nei casi di astenia e di

affaticamento fisico e mentale. Inoltre è stata osservata un’azione di stimolo metabolico in grado di favorire la ripresa dell’appetito anche in stati di dimagrimento e magrezza. In particolare è stata registrata l’utilità della pappa reale in bambini in età scolare e anziani che necessitavano di una azione corroborante e ricostituente, specialmente in situazioni di cambio di stagione e/o di convalescenza.

LA NUOVA FRONTIERA DELLA PAPPA REALE Pappa Reale certificata biologica e 100% naturale Aboca, dopo le analisi e le conseguenti segnalazioni effettuate da parte della rivista Altro Consumo nell'estate del 2005, ha deciso di dare vita ad un nuovo ciclo di produzione, controllato in tutte le sue fasi, per ottenere una Pappa Reale certificata biologica e 100% naturale, a maggior garanzia del consumatore. Nel mondo dei prodotti dell’alveare e in particolare quando si parla di Pappa Reale, ottenere una materia prima di qualità non è così scontato. Per garantire la sicurezza e l’efficacia dei prodotti a base di Pappa Reale, infatti, non è sufficiente affidarsi ai soli controlli chimici e analitici che verificano, solo a posteriori sul prodotto finito, l’eventuale presenza di sostanze nocive per la salute. Occorre qualcosa di più: la garanzia di una Materia Prima Biologica, frutto di un processo produttivo sottoposto ad un vero e proprio controllo di filiera, completo, capillare e severo, validato da organismi certificati e riconosciuti a livello internazionale che vigilino sull’ottemperanza dell’intero ciclo di produzione alle norme contenute nel Reg. CE 2092/91 che regolamenta il settore Apicoltura e Prodotti dell’Apicoltura. Aboca, in assoluta coerenza con tutti i severi standard qualitativi che la contraddistinguono da più di venticinque anni nel settore del Naturale, è la prima azienda italiana ad aver capito questa necessità. E’ per questo che ha deciso nel 2006 di dare vita ad UN PROGETTO SPECIALE che, dopo minuziose ricerche e approfondite comparazioni condotte a livello internazionale, ha permesso di attivare un ciclo di produzione controllato in tutte le sue fasi per ottenere una Pappa Reale certificata biologica e 100% naturale.

LA PAPPA REALE, DI PRODUZIONE FRANCESE, È UNA SIGNIFICATIVA REALTÀ

Un'importante e coraggiosa esperienza collettiva francese per la produzione, qualificazione e promozione dei prodotti dell'alveare. Una specifica azione di formazione realizzata in Italia con l'indicazione di un percorso possibile. Quando, nel 1995, sei apicoltori professionisti fondarono in Francia il Gruppo dei Produttori di Gelatina Reale (G.P.G.R.), la situazione di questa produzione era sostanzialmente analoga a quella odierna in Italia. Solo alcuni apicoltori avevano saputo "resistere" alla concorrenza delle importazioni asiatiche, proponendo la pappa di produzione francese su mercati specifici: principalmente di vendita diretta, indirizzata a consumatori che cercano e prediligono un prodotto locale di qualità. Gli obiettivi principali di G.P.G.R.: o Favorire l'insediamento di giovani apicoltori grazie alla produzione di pappa reale. o Conoscere e promuovere la pappa reale francese Bilancio del 2002: - Nel 2001, il G.P.G.R. è passato da 6 a 35 iscritti e le domande di adesione per il 2002 sono una quindicina. Molti sono giovani apicoltori recentemente insediatisi, ma altri sono apicoltori professionisti nel settore del miele che cercano una diversificazione produttiva della loro azienda. Nelle due ultime annate, la produzione è stata moltiplicata 2,5 volte, così come la vendita… - Per svincolare la pappa reale francese dall'immagine di quella asiatica, sin dalla sua creazione, il G.P.G.R. ha iniziato un programma di ricerca con l'AFSSA (Agenzia Francese per la Sicurezza Sanitaria degli Alimenti) e con il LIR di Marsiglia (laboratorio connesso al servizio di repressione delle frodi). Dal 1999, è possibile distinguere, con assoluta certezza, la pappa reale francese da quella asiatica. Questo progresso, essenziale, ha permesso al G.P.G.R. di creare un logo caratteristico per la produzione nazionale ed il materiale pubblicitario per la relativa promozione. Consapevoli, infine, che l'argomentazione sulla preferenza del prodotto d'origine nazionale presenta dei limiti e che soltanto la qualità del prodotto può costituire un supporto reale alla comunicazione e allo sviluppo del mercato e quindi alla produzione stessa, tutti gli iscritti al G.P.G.R. si sono impegnati nel realizzare e nel far applicare una carta di qualità (2001). Parallelamente, è stato realizzato un controllo da parte di terzi, finalizzato a verificare l'autenticità della produzione e ad aiutare i produttori nel procedere secondo la carta di qualità. Le altre azioni del G.P.G.R.: - Supporto tecnico Ogni anno la riunione dell'Assemblea Generale, con un incontro che dura tre giorni, costituisce un momento intenso della vita dell'Associazione che permette: - lo scambio fra tutti i produttori, indipendentemente dal loro livello, a partire dai risultati tecnici o tecnico-economici. - un intervento esterno su di un asse di ricerca sviluppato nel corso dell'anno. - Aspetto genetico Gli iscritti all'Associazione possono utilizzare regine selezionate specificamente per la produzione di pappa reale. L'importazione di regine cinesi permette un apporto genetico interessante. L'inadattabilità, però, di queste regine ai diversi climi della Francia richiede un lavoro, a lungo

In collaborazione con l'AFSSA, un programma di ricerca grazie ad un finanziamento permettono di orientare il della qualità, in particolare sotto conservazione e del

termine, per il mantenimento delle caratteristiche genetiche, ma soprattutto per il loro miglioramento. Ogni apicoltore del G.P.G.R., che sia interessato alla selezione, può impegnarsi in questo campo. - Lavoro di ricerca sul prodotto il G.P.G.R. ha sviluppato nell'analisi fisico-chimica, europeo. I primi risultati percorso di promozione il profilo della confezionamento.

Aspetti professionali e politici In occasione dell'Assemblea Generale del 2001, Bruno Pasini ha partecipato e sollecitato l'intervento del G.P.G.R. affinché svolga un ruolo di formazione per la produzione di pappa reale fra gli apicoltori italiani. Con l'apporto delle competenze tecniche e del dinamismo del G.P.G.R., questo corso di aggiornamento franco-italiano (10 corsisti francesi + 10 corsisti italiani) ha avuto luogo in ottobre in Toscana, animato da 5 istruttori, produttori aventi esperienza in materia di pappa reale (fra loro, una traduttrice). Si è trattato per tutti, corsisti ed istruttori, di un'esperienza fruttuosa che, non ne dubitiamo, porterà ad un'effettiva ripresa della produzione italiana. La costituzione di un'associazione di produttori italiani potrà generare la stessa dinamica che, in Francia, ha incoraggiato diversi apicoltori a cimentarsi nella produzione di pappa reale, in un periodo cui la commercializzazione poteva apparire assai aleatoria, di fronte ad una concorrenza con prezzi bassissimi! E' da sottolineare che i produttori del G.P.G.R., che rappresentano circa l'80 % della produzione nazionale francese, vendono la loro pappa reale all'ingrosso a, circa, 840 Euro/chilo e non riescono a soddisfare la domanda! Che pensare, allora, dei profitti commerciali di tutti coloro che, in Francia come in Italia, rivendono la pappa reale asiatica? Questi, se sono apicoltori, difendono, in genere e nel contempo, la preferenza d'origine nazionale del miele. Dal momento in cui si percepisce il potenziale che si offre a coloro che, insieme, sanno osare, vale davvero la pena di esitare a lanciarsi nella produzione di pappa reale? La riproposizione di una produzione di pappa reale italiana, accanto alla produzione francese, potrà tradursi in un " plus " in Europa, per: - difendere e promuovere un prodotto che non ha ancora una definizione regolamentata in Europa; - valorizzare un prodotto dell'alveare dimenticato dagli esperti della Commissione e dai nostri rappresentanti. (E' noto a tutti che il miele è l'unico prodotto che viene preso in considerazione nel programma apistico finanziato dall'Unione Europea).

Rimedi naturali: la pappa reale per combattere stanchezza, batteri, ipertensione e calo della libido
10. Marzo 2009, 0:00 Alimentazione, Medicina Naturale

Era il rimedio della nonna quando il periodo era proprio no… chi non l’ ha presa prima di esame o in un periodo di stanchezza, affaticamento, difficoltà di concentrazione o ricadute influenzali? La pappa reale è sempre stato uno dei rimedi naturali più utilizzati da generazioni. Ma che cos’ è, esattamente? La pappa reale è uno dei prodotti più pregiati degli alveari: si tratta di una secrezione prodotta dalle ghiandole delle api nutrici, che viene utilizzata dalle api come nutrimento per le larve e per l’ ape regina, che se ne ciba per tutta la vita. Le larve alimentate con la pappa reale diventano regine ed è per questo che viene ritenuta un alimento nobile. Questo nutrimento - che in natura è riservato a pochi - è composto da sostanze diverse, le cui singole proprietà vengono potenziate dalla presenza delle altre. Zuccheri, acqua, lipidi, proteine, oligoelementi, sali minerali, vitamine (A, B1, B2, B5, B6, PP, H), ferro, calcio, fosforo, magnesio, zinco, rame, acido folico e pantotenico, inositolo, silicio, taurina… tutto in una gelatina bianchiccia, dalla consistenza cremosa e dal sapore un po’ aspro. Ecco allora che una cura a base di pappa reale è utile per aumentare la concentrazione, favorire la memoria e cambattere la stanchezza. Ma non solo: la pappa reale potenzia il sistema immunitario, previene i raffreddori e le influenze tipiche dell’inverno, aiuta a migliorare il benessere psicofisico, stimola il metabolismo e facilita l’ assimilazione degli alimenti. In più, viene considerata un eccellente antiobiotico naturale per via delle sue proprietà antibatteriche. In commercio è reperibile sotto svariate forme: compresse, fiale o composti che uniscono altre sostanze naturali. Adatta per adulti e bambini, viene assunta per via orale per un periodo di almeno un mese. COMPOSIZIONE DELLA PAPPA REALE La pappa reale è così composta: - Proteine ed aminoacidi liberi - Zuccheri totali: soprattutto glucosio e fruttosio - Lipidi: Acidi organici, steroli, fosfo-aminolipidi. Acidi grassi: pimelico, palmitico, trans-10idrossi-2-decenoico (10-HDA), 10-idrossi-decanoico, 3,10-diidrossidecanoico, 8-idrossidecanoico, idrossi e cheto-trans-decendioico, stearico. - Enzimi (diastasi, fosfatasi, invertasi, SOD). - Fattori colinergici (colina, acetilcolina). - Nucleotidi adenilici (ADP, ATP). - Vitamine (B1, B2, B6, PP, biotina, B5 (200-340 mcg/g), B9, B12, inositolo. - Minerali ed oligoelementi (Ca, Cu, Fe, P, K, Si, S, Zn, Ni, Na, Mg, Co, Cr, Mn, Cl, Hg). - Fattori antitossici, antibiotici (roialisina), fattori di crescita (biopterina), fattori citostatici ed antitumorali. Neopterina. - Fattori di crescita non ancora identificati (2,8% del prodotto fresco). Fattore di utilizzazione lipidico-proteico.

PROPRIETA’ DELLA PAPPA REALE Alla pappa reale sono attribuite proprietà antiipertensive ed ipolipemiche, antibatteriche ed epatoprotettive, immunolodulatorie. In generale, la pappa reale ha proprietà rivitalizzanti: combatte la fatica, stimola la crescita e ha una funzione antianemica nelle persone anziane. Nei bambini e negli adolescenti, invece, stimolano l’ appetito e dunque ha proprietà eupeptiche. La pappa reale agisce poi sull’ umore: ha proprietà euforizzanti ed è in grado di equilibrare il sistema psichico e neurovegetativo. INDICAZIONI D’ USO La pappa reale può essere utilizzata come tonico negli stati di affaticamento psicofisico: ha un’ azione ricostituente per i bambini, i convalescenti, gli sportivi, gli anziani, le donne in gravidanza ed in fase di allattamento dei bambini. E’ inoltre utilizzata per combattere le anemie ed i casi di inappetenza. La pappa reale cura inoltre le epatiti croniche, gli stati di immunodeficienza, leggeri stati depressivi, ansietà e neurastenie. Ma è anche utile per favorire la senescenza e ridurre i processi ateroscelortici. Infine, una cosa che non tutti sanno: la pappa reale è un valido aiuto per l’ astenia sessuale maschile e per combattere il calo della libido in entrambi i sessi.