Sei sulla pagina 1di 3

03.12.

2013

Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor

Cautare

selecteaza

Username / Parola inexistente Login Register

Home
CATEGORII DOCUMENTE

Documente

Upload

Resurse

Alte limbi

Gradinita

Afaceri Calculatoare Casa masina Didactica pedagogie Diverse Educatie Finante Geografie Istorie & politica Legislatie Limba Management Sanatate Tehnologie

Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor didactica pedagogie


+ Font mai mare | - Font mai mic

Proiect de lectie

DOCUMENTE SIMILARE
Data : 02.11.2007 Clasa : a-VIII-a Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Obiectul: Biologie-Ecologie Unitatea de invatare:Plantele si animalele din diferite medii de viata. Subiectul: Clasificarea ecosistemelor Scopul lectie:cunoasterea de catre elevi a principalelor particularitati structurale ale ecosistemului in vederea formarii la acestia a unor notiuni cu caracter operational, necasar intelegerii modului de viata. Obiective de referinta: 1.1;4.2 Obiective operationale : -sa descrie corect componentele structurale ale ecosistemului; -sa demonstreze rolul acestuia in viata nostra; -sa indice elementele structurale ecosistemului si rolul acestora in viata noastra -sa identifice elementele de biotop si biocenoza dintr-un ecosistem. -sa clasifica corect ecosistemele. Tipul lectiei: comunicare de noi cunostinte Demersul didactic: a. Resurse procedurale:-conversatia; -observatia; -modelarea;

0
MUNCA SUPLIMENTARA - MATEMATICA MOTIVATIA IN ACTIVITATEA DE INVATARE PROIECT DE LECTIE CLASA: a II-a Educatie tehnologica Colaje cu flori si fluturi PEDAGOGIE TEST GRILA Schimbare si dezvoltare organizationala Strategia de evaluare interna a calitatii Grup ScolarAnghel Saligny UNIVERSITATEA TEHNICA DE CONSTRUCTII BUCURESTI Orientari actuale in didactica Comunicarea didactica Coltul biologic animal amenajare in cadrul laboratorului de biologie

TERMENI importanti pentru acest document


: proiect didactic la biologie clasa 8 : caiet de evaluare la biologie clasa 8 : proiect de lectie ecosistemul : ecosistemul acvatic proiect didactic :

Anunul a fost suprimat. Anulai


Vom face tot posibilul pentru ca pe viitor s afim anunuri mai relevante pentru dvs. Ajutai-ne s afim anunuri mai bune actualiznd setrile pentru anunuri.

-demonstratia. b. Resurse materiale: -pentru fiecare elev: fisa de lucru si manual; -pentru fiecare grupa: planse vacumate c. Forma de organizare: frontal si pe grupe Evaluare: formativa prin chestionare orala Locul desfasurarii: laboratorul de biologie Bibliografie: 1. Aurora Mihail, Gheorghe Mohan Biologie Manual pentru clasa a VIII, Editura All 2005. 2. Ion Iordache., Ulpia Maria Leu, Ion Constantin- Metodica predarii-invatarii biologiei, Editura Solaris, Iasi 2004; 3. Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007; 4. Tudor Virginia si colab. Metodica predarii biologiei la clasele V-VIII, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti 1979. DESFASURAREA LECTIEI ETAPELE LECTIEI Organizarea clasei. -Pregatesc materialul didactic. -Notez in catalog elevii absenti si verific daca sunt conditii optime pentru desfasurarea lectiei. -Isi pregatesc cartile si caietele. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

www.scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-aVIIIa42827.php

1/3

03.12.2013
Verificarea cunostintelor.

Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor


Prin chestionare orala verific lectiaOrganizarea spatiala a mediului Pun intrebari de tipul: -Ce este ecosistemul? -Care este strucutura ecosistemului? -Ce fel de ecosistem este acvariul? -Ce cuprinde bitopul acvariului? -Din ce este format substratul acvariului? -Din ce este formata biocenoza acvariului ? Raspund la intrebari: -Ecosistemul este unitatea ecologica complexa, care cuprinde biotopul si bocenoza. -Structura ecosistemul este data de strucuta bitopului si strucutra biocenozei. -Acvariul este un ecosistem acvatic artificial. -Biotopul acvariului cuprinde : substratul si factorii de mediu. -Substratul acvariului este format din: nisip, pietris si apa. -Biocenoza acvariului este formata din organisme microsopice si macrospoice.

Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor. Anuntarea temei si a obiectivelor.

-Cu ajutorul plansei prezint elevilor imagini cu alcatuirea si clasificarea ecosistemelori si a componentelor acestora si ii incurajez sa spuna ce observa. -Anunt si scriu pe tabla tema lectiei si prezint obiectivele pe care elevii trebuie sa le cunoasca la terminarea lectiei. -Solicit elevilor sa observa plansele si sa descrie ceea ce vad. -Completez schema lectiei.

-Urmaresc imaginile si identifica in ele componentele ecosistemelor si clasificarea lor.

-Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele.

Dirijarea invatarii.

-Urmaresc explicatiile si raspund la intrebari. -Elevii recunosc componentele ecosistemului; -Completeaza schema lectiei. -Raspund la intrebari observand plansele, atlasele, imaginile din manual si materialul

Obtinerea performantei elevilor. Evaluarea performantei.

-Inventariez principalele informatii si observatii ceran elevilor sa dea raspunsuri rapide, clare, concrete. -Prin chestionare orala pe tot parcursul orei. Sunt notati elevii care au dat raspunsuri deosebite ce necesita gandirea logica.

-Se gandesc si raspund la intrebarile adresate de profesor.

SCHEMA LECTIEI CLASIFICAREA ECOSISTEMELOR Ecosistemele naturale = fara interventia omului; pot fi terestre sau acvatice. In Romania escosistemele naturale terestre cele mai reprezentative sunt: padurile, pajistile si tufarisurile. Ecosistemele de padure cuprind: -ec. Padurilor de molid (1200-1900m altitudine); -ec. Padurilor de fag (800-1200m); -ec. Padurilor de stejar (sub 800m); -ec. Padurilor de zavoi (in luncile raurilor). Ecosistemele de tufarisuri: -ec. de tufarisuri alpine (peste 1900m); -ec. de tufarisuri subalpine (1700-1900m); -ec. de tufarisuri din zona de podisuri si campie. Ecosistemele de pajiste= se clafifica in functie de ierburile dominante:

www.scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-aVIIIa42827.php

2/3

03.12.2013

Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor


Ecosistemele de pajiste= se clafifica in functie de ierburile dominante: 1.pajiste alpina (parusca si coarna); 2.pajiste subalpina (paiusul spepic si colilia).

Ecosistemele subterane-o categorie aparte de ec. terestre; sunt reprezentate de pesteri si grote. Ecosistemele acvatice cuprind : lacurile, baltile, mlastinile, apele curgatoare, Delta Dunarii, Marea Neagra. Biocenozele cele mai variate si mai bogate in specii se intalnesc in ecosistemele de apa dulce. Ecosistemele cu apa calda se mai numesc si termale.Un astfel dse ecositem este lacul din zona Bailor Felix langa Oradea. Ecosistemele antropizate =create de om sau care prezinta grade diferite de dependenta fata de om.Ele pot fi terestre sau acvatice. Ec. terestre antropizante: agroecositemele (culturi de cereale, legumicole, vitivole, pomicole); ecosistemele asezarilor umane (case, orase).

Ec. acvatice antropizante: - lacurile de acumulare; - iazurile; - helesteele piscicole;bazinele de epurare a apei,etc.

DISTRIBUIE DOCUMENTUL Distribuie URL


http://w w w .scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-ClasaaVIIIa42827.php

Adauga cod HTML in site


Vizualizari: 1979 Importanta:
<a href="http://w w w .scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-ClasaaVIIIa42827.php" target="_blank" title="Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a BiologieEcologie Clasificarea ecosistemelor - http://w w w .scrigroup.com/didacticapedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-aVIIIa42827.php">Proiect de lectie Clasa : a-VIIIa Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor</a>

Comenteaza documentul:
Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact SCRIGROUP 2013. All rights reserved

www.scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-aVIIIa42827.php

3/3

Potrebbero piacerti anche