Sei sulla pagina 1di 3

Proiect de activitate integrata

Data: 13.12.2010 Grupa: Mijlocie B Unitatea: Gradinita cu Program Prelungit Nr. 8 Buzau Profesor in invatamantul prescolar: Dumitru Irina Nicoleta Tema anuala de studiu: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim? (Cum sarbatorim- Magia sarbatorilor de iarna) Subtema: Uite, vine Mosul! Categoria de activitate: ALA - Joc de rol: Facem braduti din turta dulce -Arta: Decoram bradutii;
1

Tipul de activitate: de predare-invatare Scopul: Formarea reprezentarilor despre bradul de Craciun si Sarbatorile de iarna si asigurarea transferului in plan practic a celor invatate. Obiective operationale: intinda aluatul cu ajutorul sucitorului pe spatiul de lucru; Sa taie aluatul cu formele speciale de bradut; Sa aseze prajitura in tava; Sa coloreze imaginea bradutului respectand conturul acestora; Sa decoreze bradul colorat cu lipici cu sclipici; METODE SI PROCEDEE: observatia, conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul MIJLOACE DIDACTICE: coli colorate, pasta de lipit, aracet, aluat de turta dulce, tava de copt, sucitor, coli cu imaginea unui brad, lipici cu sclipici, carioca ecusoane

FORMA DE ORGANIZARE: pe centre MATERIAL BIBLIOGRAFIC: MECT, Curriculum pentru nvmntul precolar(3-6/7 ani), Bucureti, 2008

Desfasurarea activitatii
La Joc de rol, ei vor fi in postura de bucatari si vor pregati pentru Mos Craciun turta dulce. Se denumesc materialele puse la dispozitie la fiecare microgrup si se precizeaza operatiile ce trebuie efectuate cu acestea. Au la dispozitie aluat pentru turta dulce dinainte pregatita pe care o vor intinde cu sucutorul si cu ajutorul formelor speciale vor realiza turta dulce in forma de braduti. Nu trebuie sa murdareasca pe jos si este presizata pozitia corecta pe scaun. Educatoarea demonstreaza procedura de lucru. Prajuturile sunt apoi asezate in tava. Se explica din nou instructiunile de lucru. Sunt ajutati copiii care nu se descurca. Arta: Copiii au la dispozitie o imagine cu un bradut pe care trebuie sa il decoreze cu carioca si lipici cu sclipici. Nu trebuie sa depaseasca sau sa murdareasca spatiul de lucru. La finalul activitii educatoarea i copiii merg la fiecare centru pentru a vedea i aprecia modul n care au lucrat copiii de la sectorul ART, i JOC DE ROL .

Potrebbero piacerti anche