Sei sulla pagina 1di 8

GRADINIA VOINICEL Str. Spitalului nr. 22 Tel./Fax 0265 525.484 E-mail sorinasav@yahoo.

com

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Educatoare Tkes Dumitri a Nicoleta

SCRISOARE DE INTEN IE
Dragi printi, n sptmna ce urmeaz ne-am propus s abordm tema Cltorii imaginare n zonele polare, tema prin intermediul creia dorim s oferim copiilor ct mai multe informa ii despre o lume mai pu in cunoscut dar att de interesant ,,lumea de gheata. Orice materiale , legate de tem, pe care le pute i trimite la grdini pentru observare i discutare pot fi de folos.

V multumim!

DATA: 02.02.2012

TEMA ANUAL: CUM ESTE/A FOST I VA FI PE PMNT? SUBTEMA: ANIMALELE POLARE TEMA ZILEI: CLTORIE N ZONELE POLARE DURATA: o zi NIVELUL II (GRUPA PREGTITOARE) FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat SCOPUL ACTIVIT II
Consolidarea deprinderilor de a folosi corect singularul i pluralul substantivelor, precum i a deprinderii de a le include corect n propoziii sau fraze scurte, respectnd acordul dintre subiect i predicat; dezvoltarea ateniei voluntare i a memoriei vizuale, stimularea rapiditaii n gndire.

CENTRE DE INTERES: Art: Urmele animalelor polare (tampilare) Comportamente urmrite:

S aplice tampilele cu urmele animalelor polare pe traseul dat.

Joc de mas: Aeaz-m la locul meu! S recunoasc diferute animale (polare, slbatice, subacvatice) S grupeze jetoanele primite, astfel nct fiecare animal s fie aezat la mediul cruia i aparine. tiin : tim s numrm! fi de lucru S numere obiectele din imagine S deseneze attea obiecte cte i indic cifra din csu

ACTIVIT I PE DOMENII EXPEREN IALE Domeniul limb i comunicare (DLC) + Domeniul Om i societate (DOS) Domeniul limb i comunicare (Educarea limbajului) Eu spun una, tu spui multe! joc didactic
OBIECTIVE DE REFERIN VIZATE: Consolidarea deprinderii de a alctui propoziii; Identificarea unor mijloace de mbogire a vocabularului (singularul i pluralul); Exersarea deprinderii de a delimita cuvintele din propoziii i de a le reprezenta grafic. OBIECTIVE OPERAIONALE: S enumere singularul i pluralul substantivelor de pe jeton; S transforme singularul n plural i invers; S formuleze propoziii n care s foloseasc n mod corect singularul i pluralul substantivelorsa completeze singularul si pluralul in cadrul propozitiilor eliptice; S participe afectiv la joc, manifestndu-se liber, creativ ; S se conformeze regulilor de joc ; S-i ajute coechipierii ; S se autoevalueze. SARCINA DIDACTIC: Alegerea corect a jetonului cu una sau mai multe imagini i exprimarea corect a substantivului la singular i plural. REGULILE JOCULUI: Ursuleul Fram are patru cutii magice. Copiii extrag din cutia magic o surpriz, denumesc imaginea i pun un alt coleg s spun opusul acesteia, singularul sau pluralul. Copiii alctuiesc propoziii simple cu cuvntul din imagine, precizeaz numrul cuvintelor din fiecare propoziie. Fiecare rspuns va fi aplaudat i recompensat. ELEMENTE DE JOC: Surpriza, ntrecerea, aplauzele, nchiderea i deschiderea ochilor, mnuirea baghetei. ORGANIZAREA JOCULUI: frontal, individual, pe echipe.

Domeniul om i societate (Activitate practic) Peisaj polar


OBIECTIVE DE REFERIN VIZATE: Consolidarea cunotinelor elementare despre particularitile materialelor ; Formarea unor priceperi si deprinderi de munca practica; Educarea simului i gustului estetic. OBIECTIVE OPERAIONALE: s denumeasc corect materialele i instrumentele de lucru ; s lipeasc materialele n formele date s-i exprime prerea fa de lucrarea proprie i fa de cele ale colegilor. s mnuiasc corect i lejer instrumentul de lucru; s aib o atitudine pozitiva fa de munc s-si dezvolte gustul estetic.

STRATEGIA DIDACTICA: a) METODE: explicaia, conversaia, demonstraia, descoperirea, exerciiul, problematizarea. b) MIJLOACE DIDACTICE: ursul Fram din plus, cutii care conin imagini diverse n interior (singular sau plural), bagheta lui Fram, ursul polar, vulpea polara , stimulente , lipici, hrtie colorat, imagini cu peisaje de la poli, orez, zahr, sare. MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani), M.E.C.T. 2008; Jocuri didactice pentru educarea limbajului, Indrumtor metodic Aurelia Ana, Smaranda Cioflica, Ed. Tehno-Art, 1999; Programa activitilor instructiv-educative din grdinia de copii, Editia a II-a revizuita, M.E.C./Bucuresti 2005; www.didactic.ro

SCENARIUL ZILEI I. ACTIVIT I DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP)

Ziua ncepe cu ntlnirea de diminea Cltorie la Poli! Salutul: "Bun dimineaa! Educatoarea i va ntmpina cu urmatoarea ghicitoare: Alb, rece i pufoas Nu pot s o in n cas Dar n curte-o strng grmad i o fac om de zpad Educatoarea va iniia un dialog: -Dragi copii, stii voi care este raspunsul la aceast ghicitoare? -Zpada. -Cine poate s-mi spuna n care zon a pmntului este mereu zpad? -La Polul Nord i la Polul Sud -Acum inchideti ochisorii si inchipuiti-va ca sunteti la Polul Nord, ce animale ntlnim acolo? -Uri polari, vulpe polar, foci, iepure polar. -Dar la Polul Sud? -Pinguini, balena albastr, elefantul de mare. Prezen a copiilor: Fiecare copil primeste cte un cartona colorat, faptul c au mai ramas cartonae nemprite dovedete faptul c lipsesc unii copiii, se face prezena. Calendarul naturii

Au loc discuii referitoare la anotimpul n care ne aflm, lunile de iarn, starea vremii n acest anotimp, ziua, luna, anul n care ne aflm, starea vremii din aceast zi. Se aeaz jetoanele corespunztoare pe plana cu calendarul naturii. Nout ile zilei : Elementul surpriz este Fram, ursul polar care aduce cu el o scrisoare. Se prezint copiilor coninutul scrisorii. (Anexa 1)

II. ACTIVIT I LIBERE ALESE (ALA)


1.

Copiii sunt orientai spre centrele de interes, unde vor avea posibilitatea s rezolve o

fi de lucru ( tiin ), vor putea recunoate urmele animalelor polare prin tampilare (Art), vor putea. Anexa 2 2. tafeta vntorilor eschimo i Colectivul aezat pe dou linii, n adncime, primii concurenti din fiecare echip au obiectul de stafet (cte un iepure polar) n mn . La semnalul educatoarei pornesc spre obstacolul din faa fiecruia, l ocolesc i se deplaseaz tot n alergare de vitez, pred tafeta urmtorului coechipier i se aeaz n spatele irului prin exterior. Cstiga echipa care termina prima. Dupa jocul de proba se ncepe stafeta.

Tranzi ii:

Mersul pinguinului Mersul ursuleului Iarna ne-a sosit n zori cntec ,,Ninge, ninge

Rutine:

Respect locul de munc exersarea unor deprinderi de ordine i curenie; Prosopelul nsetat exersarea unor deprinderi de igien personal.

Anexa 1 Dragi copii, V trimit aceste imagini pentru a v aduce mai aproape inutul nostru numit Polul Nord. Se afl chiar n partea de sus a globului geografic. Am rugat-o pe doamna educatoare s fie ghidul vostru n aceast cltorie. Plastilina o vei transforma n gheari i animale polare, vei surprinde imagini cu gheari i animale n puzzle-ul pregtit i vei construi gheari reci, nali ct muntele. Cu ajutorul imaginilor obinute i ale celor trimise de mine vei continua cltoria, dup care v ntoarcei n inutul vostru unde a venit ursul polar la circ s fac acrobaii; atunci voi va trebui s l imitai i s mergei n echilibru, aa cum de multe ori a fcul el spectacol pentru voi, drept mulumire. V doresc s avei parte de cele mai frumoase aventuri!

Potrebbero piacerti anche