ChopChop Magazine

KITCHEN CASH MATH AND FINANCE IN COOKING

1. A banana costs $0.25 (25 cents). How much would it cost

Stai leggendo un'anteprima, registrati per continuare a leggere.

Altro da ChopChop Magazine

ChopChop Magazine1 min lettiRegional & Ethnic
Do It Yourself Grain Bowls
There are so many good reasons to start with a bowl of cooked grains or whole-grain pasta and build your own meal from there. For one thing, if you have plenty of different vegetables and toppings, it’s going to be good for your body. For another, it
ChopChop Magazine2 min lettiCookbooks, Food, & Wine
All About Greens
• Toss a handful of chopped greens into your scrambled eggs.• Add a thick layer of greens to your sandwich or wrap.• Stir some chopped greens into your soup or stew.• Use sturdy raw greens, like romaine lettuce leaves, for dipping in hummus or dressi
ChopChop Magazine2 min lettiCookbooks, Food, & Wine
Nutty Oat Bars
❚ HANDS-ON TIME: 20 MINUTES ❚ TOTAL TIME: 1 HOUR 20 MINUTES ❚ MAKES: 16 BARS Cutting boardSharp knife (adult needed)Measuring cupsMeasuring spoons8-inch square baking pan or plastic containerWax paper or plastic wrapLarge bowlSilicone spatula or wood